Trend

Apple’ın Kodlama Yarışmasına Katılan En Küçük Yarışmacı

Dünyanın her bölgesinde bulunan geliştiriciler Apple tarafından 22 Haziran’da düzenlenecek olan Geliştirici Konferansı’nı beklerken diğer yandan bir grup genç programcı ise teknoloji devi tarafından düzenlenecek olan ilk kodlama yarışmasını heyecanla bekliyor. Bu genç grup içerisinde en dikkat çeken isim ise 12 Yaşındaki Jacob.

The Swift Studendt Challange olarak isimlendirilen yarışma, Apple tarafından 5 yıl önce tanıtılan Swift adlı programlama dili üzerine yapılan bir etkinlik. Swift Playgrounds adlı uygulama Apple tarafından 2016 yılında tanıtılmış ve yeni başlayanlar için kodlamanın temellerini öğretiyor. Yarışmacıları oldukça karmaşık bir labirent düzeneği ve seçtikleri avatarlarını seçtikleri programlama konseptine uygun olarak hareket ettirmeleri bekleniyor. Bu aşamayı geçtikten sonra Swift uygulamasını kullanarak kendi mini projelerini oluşturabiliyorlar.

Düzenlenen yarışmanın en genç katılımcısı ise Hong Kong’da bulunan Renaissance College öğrencisi olan 12 yaşındaki Jacob Prohaska. Dungeons & Dragons tutkunu olan 12 yaşındaki Jacob, kendi oyunlarını geliştirerek bu oyunları dijital platformlara taşımanın yolu üzerinde çalışıyor. Bu durum göz alındığında Swift Playgrounds uygulaması Jacob için bir dönüm noktası. 3. sınıfa giderken Swift Playgrounds uygulaması ile tanışan Jacob, uygulamayı kullanmaktan ve farklı özellikleri deneyimlemekten büyük zevk duyduğunu söylüyor.

Jacob, yarışma için günlerce hazırlık yaptı

Playgrounds üzerinde bulunan seviyelerde çalışmak büyük sabır ve konsantrasyon gerektiriyor. Bu, Minecraft ve Fortnite oynanan zamanlar dışınca çocuklarda görülmesi çok zor bir şey. Bunlar göz önüne alındığında Jacob’ın daha önce böyle bir aşama üzerinde çalışması istendiğinde kendisini herkese hayran bırakıyor. Jacob, 10 dakika boyunca bulmacaya odaklanarak geliştirdiği yol haritasını paylaşarak herkesi şaşırtmayı başarmıştı.

Etiketler

Mert Ekin

FUTUREİST - Sosyal Medya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı