Trend

1700 Yıllık Masa Oyunu Bulundu

Norveç’li arkeologlar, ülkenin batısında yer alan Erken Dönem Demir Çağı mezarını kazdıklarında 1.700 yıllık bir masa oyunu buldular. Bulunan oyunun eski Roma döneminde bir sembol olduğu düşünülüyor.

Geçen ay ülkenin batısında yer alan Erken Dönem Demir Çağı’ndan kalma küçük bir höyükte kazı yapan Norveç’li arkeologlar, 1.700 yıllık masa oyunu buldular. Norveç tarihinde çok önemli bir yere sahip olan bu mekânın üzerinde anıtlar ve mezar tepeleri bulunuyor. Ayrıca Ytre Fosse’deki bu bölgenin ölü yakma bölgesi olduğu ortaya çıkmıştı. Kazı esnasında arkeologlar, çanak çömlek kalıntıları arasında çalışmalar yaparken çok ilginç sürprizlerle karşılaştılar. Roma dönemi Demir Çağı’na ait olduğu düşünülen 1.700 yıllık masa oyununun parçalarını buldular. Bergen Üniversitesi Müzesi’nden Morten Ramstad, çıkarılan bu masa oyununun oldukça heyecan verici olduğunu ve bu tarz keşiflerin daha önce Norveç ve İskandinavya bölgelerinde görülmediğini söyledi. Yapılan kazıda zarlar dâhil oyunun tüm parçalarını ortaya çıkardıklarını ifade etti.

Oyun oynamak statü sembolüydü

Arkeologlar kazı esnasında oyunun yanı sıra çok güçlü bir insana ait olduğunu düşündükleri kemik kalıntılarını da buldular. Bölgeye yakın bir konumda bulunan Alverstraumen, Güney Norveç ve Kuzey Norveç’i birbirine bağlayan bir boğaz görevi görüyor. Ayrıca buraya verilen Nordvegen (kuzey yolu) adı Norveç’in ismini aldığı yer olarak da biliniyor.

Kemik kalıntıları arasında bulunan çanak çömlek ve yanmış cam, kemikleri bulunan kişinin yüksek bir statüye sahip olduğunu gösteriyor. Morten Ramstad, çıkarılan bu kalıntıların Roma İmparatorluğu’na işaret olduğunu ve bu oyunun Roma İmparatorluğu’nda eğlence amacıyla oynandığını söylüyor. Bu oyunu oynayan insanların Roma İmparatorluğu’nda yerel aristokratlar ya da üst kademe insanlar olduğu düşünülüyor. Oyun, M.S 300 yıllarına ait ve Roma Demir Çağı’ndan kalma, çok ender görülebilecek türden bir oyun. Çıkarılan oyuna ait 13 sağlam ve 5 kırık oyun taşının yanı sıra hiçbir şekilde bozulma olmamış bir zar bulunuyor. Zarın üstünde ise nokta çemberi formatında rakam ve semboller (0, 3, 4, 5) yer alıyor.

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı