Finans

2019’un Lideri Toyota Oldu

2019 yılına dair istatistiklerde en çok araba satışını gerçekleştiren firmanın Toyota olduğu görüldü. Bu firma 2019 yılı içerisinde yaklaşık 9 milyon araç satmayı başardı. Daha çok Camry, Corolla ve RAV4 modelleri de sürücülerin ilgisini çekti.

Piyasada en çok kazanan modeller arasında yer alan Toyota, başarılı gidişatını sürdürüyor. Tüketicilerin ilgisini çeken modelleri sunan Toyota, aynı zamanda dünya genelinde en fazla satılan Corolla modelinin de sahibi olarak dikkat çekiyor. Corolla dahilinde bu başarısını perçinleyerek, giderek daha aktif bir piyasa yerine sahip olmasıyla da biliniyor.

Gelen verilere göre Toyota firmasının 2019 yılı içerisinde 8 milyon 683 bin 49 adet araç sattığı görülebiliyor. Bu veriler Toyota’nın 2019 yılı içerisinde en fazla tercih edilen marka olduğunu gösteriyor. Corolla, Camry ve RAV4 modellerinin de sınıflarında en çok satan araçlar olması bu yılı ne kadar başarılı geçirdiklerini de ifade edebiliyor.

Toyota firması 2019 yılında önceki yıllara nazaran satışlarını %5 oranda arttırdı. Toyota Corolla modelinin 1 milyon 247 bin 589 adet satılması da bu pazarda %10.2 gibi bir paya sahip olduğunu gösterdi. Corolla sınıfında daralmaya gidilmesine rağmen, bu satışların artış göstermesinin şaşırtıcı olduğu ifade edildi.

Toyota markasının D segmentinde varlık gösteren Avensis yerine Camry modeli daha fazla ilgi çekiyor. 2019 yılı genelinde D segmenti araçlarında %3.1 gerileme yaşanarak, 9.1 toplam araç satılmıştı. Ancak Camry araçlarının satışlarında %4.3 artış yaşandı ve toplamda 698 bin 721 adet satılarak alanında lider oldu.

Toyota SUV modelleri arasında yer alan RAV4 de en az Camry ve Corolla kadar başarılı bir yol geçirdi. 1994 yılından itibaren kullanıcılara sunulan bu modelin, hibrit motorla buluşmasıyla beraber 2019 yılı içerisinde 947 bin 919 adet sattığı ifade ediliyor.

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı