Trend

TUA başkanı: Uzayda İzi Olmayanın Dünya'da Sözü Olmaz

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım yaptığı açıklamasında “Uzayda izi olamayanın dünyada sözü olmaz bizim sloganımız ve buna gerçekten inanıyoruz. Biz Uzayda olmak zorundayız” ifadelerine yer verdi. 

Son dönemlerde ülkemiz için en önemli gündem maddeleri arasında Ay’a gerçekleştirilecek olan seyahat. Konu hakkında en yetkili isimlerden biri olan Türkiye Uzay Ajansı başkanı Serdar Hüseyin Yıldırırım. 

Çeşitli görüşmeler gerçekleştirmek için Azerbaycan’da olan Yıldırım, hem görüşmeler hakkında hem de Ajansın izleyeceği yol haritası hakkında önemli açıklamalar yaptı. Proje için işbirliklerinin yapılacağı sinyallerini de verdi. 

Uzayda İzi Olmayanın Dünya’da Sözü Olmaz

Azerbaycan’daki görüşmelerinin olumlu geçtiğini söyleyen Yıldırım, “Azerbaycan’da gerçekten bir birikim var. Uydu işletmeciliği gibi konularda altyapı var. Temel bilimlerde çok iyi bilim insanları var. Bunlardan Türkiye’nin bu program çerçevesinde genel olarak istifade etmesi söz konusu. Önümüzdeki günlerde diğer ülkeleri de buna katarak, bir güç birliği içerisinde inşallah bu uzaydaki varlığımızı tahkim etmeyi hedefliyoruz. Biz Türkiye olarak ‘bunu yapmalıyız, yapabiliriz’ diye yola çıktık ve yapabileceğimize de inanıyoruz. Ama biz istiyoruz ki, burada bir uluslararası iş birliği olsun, öncelikle de kardeşlerimizle olsun.” dedi.

20’ye yakın ülkeyle görüşmeler gerçekleştirildi

Milli Uzay Programı için dünya genelinde bir ilgi olduğunu belirten Yıldırım, pek çok ülkenin de paydaş olmak istediğinin altını çizdi. Yıldırım, “TUA olarak 20’ye yakın ülkeyle görüşmelerimizi sürdürüyorduk. Bunu devam ettireceğiz. Bunların arasında Rusya, Amerika, Çin, Japonya ve Avrupa ülkeleri gibi büyük ülkeler de var, kardeş ülkelerimiz başta olmak üzere, bu işlerde biraz daha geride olan ama önündekileri yakalamaya çalışan ülkeler de var. Dolayısıyla buradaki güç birliğinin hepimize faydası olacaktır.” dedi.

Uzay çalışmalarının çok masraflı olduğu yönündeki çekincelere de yer veren Yıldırım, “Aklımıza gelen her şeyde uzay sistemlerini kullanıyoruz. ‘Uzayda izi olmayanın dünyada sözü olmaz’ bizim sloganımız ve buna gerçekten de inanıyoruz. Biz uzayda olmak zorundayız. Uzayda olmayan ülkeler fakirleşecektir. Bu paraları harcamazsak, ileride fakir hale düşeceğiz ve başka ülkelere bağımlı hale geleceğiz. Biz bunu istemiyoruz. Biz, uzayda güçlü şekilde var olalım. Şimdi harcayacağımız paralar, gelecekte tüm ekonomilere geri dönecektir.” ifadelerini kullandı.

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı