Trend

500’den Fazla Hayvan Türü Yok Olma Tehlikesi Altında

Yapılan bir araştırmaya göre, 500’den fazla kara hayvan türünün nesli yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Bilim insanları, kara hayvan türlerinin yok olmasının birbirlerini etkileyeceğini ve bununla birlikte daha fazla türün yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu açıkladı.

İnsanoğlunun dünya genelinde yayılımcı bir politika izlemesi sebebiyle doğal yaşam alanlarının azalması, yaban hayatı hızla yok ediyor. İnsanoğlu tedbirler alsa da bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre, yaban hayatında binlerce türün nesli tükenme tehlikesi altında. 

Araştırma yapan bilim insanları, Española Kaplumbağası ve Sumatran Gergedanı dâhil 500’den fazla kara hayvanının neslinin tükenmenin eşinde olduğunu ve gelecek 20 yıl içinde nesillerinin tükeneceğini söylüyor. Proceedings of National Academy of Scientists’te yayınlanan analize göre, 1.000 adet kara omurgalısının, yakın gelecekte nesillerinin tükenme riskinde olacağı belirtildi.

Hayvanların neslinin tükenmesi domino etkisi oluşturabilir.

Bilim insanları, araştırma sonucunda nesli tükenme aşamasında olan hayvan türlerinin %84’ünün aynı bölgede yaşadığını ve bu ölümlerin domino etkisi oluşturabileceğini söyledi. Örneğin Deniz Samurlarının aşırı avlanması, 1700’lerde Steller Deniz İneğinin yok olmasına neden olmuştu. Bunun sebebi ise su samurları, yosun yiyen deniz kestanelerinin ana yırtıcısı olması sebebiyle yosun yiyen deniz ineklerinin neslinin tükenmesine yol açmıştı.

Biyoçeşitliliğin azalması insanoğlunu da olumsuz yönde etkileyecek. Stanford Üniversitesi’nden Paul Ehrlich, “İnsanlık, diğer yaratıkları yok ederek bindiği dalı kesiyor ve kendi yaşam destek sisteminin işleyen parçalarını yok ediyor. Hükümetler ve kurumlar nesli tükenmekte olan türlerin korunması için iklim değişikliğine eşit bir küresel acil durum ilan etmelidir.” dedi.

Londra Üniversitesi Akademisi’nden Georgina Mace, hayvan neslinin tükenme riskini anlamak için 1.000 üyeden daha azına sahip olmanın yeterli bir çözüm olmadığını savundu. Bir neslin yok olmasını anlamak için azalan üye sayısının azalma eğilimine de bakılması gerektiğini söyledi. Lakin yine de bu çalışmanın uyarı niteliğinde olduğunu ve bu konuda önemli adımlar atılması gerektiğini vurguluyor.

Mace, “Harekete geçmek, birçok nedenden ötürü önemli. En önemlisi; doğrudan ve dolaylı olarak kendi sağlığımız ve refahımız için Dünya’daki yaşama bağlıyız. Doğayı bozmak ağır ve çoğu zaman geri dönülmesi zor etkilere yol açar. COVID-19, günümüzdeki en aşırı örnek, ancak daha fazlası var.” dedi.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı