Trend

ABD Başkanı Trump’ın ‘’Müjde’’ Dediği Covid-19 Tedavisi, Türkiye’de Aylardır Kullanılıyor

Günler önce ‘’Çok güzel haber’’ olarak müjde vereceğini duyuran ABD Başkanı Donald Trump, bugün gerçekleştirdiği basın toplantısında yeni bir tedavi yöntemi duyurdu. Basın açıklaması öncesinde attığı tweet ile beklentileri yükselten ve aşı dedikodularını çıkartan Donald Trump’ın ‘’Müjde’’ olarak duyurduğu tedavi yöntemi, Türkiye’de aylardır kullanılıyor.

ABD Ölüm Oranlarını Düşürmeye Çalışıyor

Koronavirüs sürecinde en fazla zarar gören ülkeler sıralamasının en üstünde yer alan Amerika Birleşik Devletleri, aşı çalışmalarına son hız devam ederken bir yandan da etki azaltıcı yöntem arayışında. Verilen bilgilere göre ABD’de yakında kullanılmaya başlayacak olan bu yöntemin ölüm riskini yaklaşık olarak %35 oranında düşürdüğü saptandı.

ABD’de yaşayan ve iyileşmiş olan koronavirüs hastalarınının plazma bağışında bulunması için bir web sitesi de kuruldu. Buna göre iyileşmiş kişiler gerekli bilgileri doldurarak bu siteden başvuru yaparak tedaviye ortak olabiliyor.

FDA, Trump’a Tam Yetki Vermedi

ABD Gıda ve İlaç İradesi (FDA), basın açıklamasında duyurulan tedavi yöntemine onay vermediğini açıkladı. Buna ek olarak ‘’Acil durumlarda kullanım yetkisi’’ verdiğini dile getiren FDA, zor durumda kalınmadıkça yöntemin kullanılmaması gerektiğini savunuyor.

Öte yandan ise koronavirüs sürecinde iyileşen hastaların önemine vurgu yapan Donald Trump, koronavirüsün engellemesi için iyileşmiş kişilerden alınan plazmanın gerekliliğine vurgu yaptı.

İmnün Plazma Tedavisi Nasıl Yapılıyor?

ABD Başkanı Donald Trump’ın müjdesini verdiği plazma tedavisi nedir? Bu sorunun cevabını kısaca şöyle verebiriz; Covid-19’a yakalanan ve bu hastalığı yenen kişilerden alınan ‘’Antikor üreten kan’’ hasta olan bireye enjekte ediliyor. Bu sayede de hasta olan birey hastalığa karşı direnç göstermeye başlıyor. Bu tedavinin daha çok dirençsiz olan ve şu an yoğun bakımda yatan hastalar için fayda sağlayacağı düşünülüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı