Trend

ABD Kongre Üyesi, Seçim Kampanyasında Toplanan Bağışları Steam’de Yedi

2016 yılında ABD Kongre üyesi Duncan Hunter, seçim kampanyalarında kullanılmak için bağışlanan paranın 1300 dolardan fazlasını Steam’de kullanmakla suçlanıyordu. Lakin gerçek harcamanın çok daha fazla olduğu ortaya çıktı. 

ABD Kongre üyesi Duncan Hunter, 2016 yılında seçim kampanyası için bağışlanan paranın 1300 dolarını Steam’de kullanmak ile suçlanmıştı. Hunter, kampanyalar için bağışlanan paranın oğlunun kazara yaptığını ve harcamayı iptal ederken daha fazla miktarın harcandığını ifade etmişti. Lakin Hunter’in bu açıklamalarından iki yol sonra, seçim kampanyası için toplanan 250 bin doları Hunter ve eşinin kendi giderleri için harcadığı ve bu miktarı gizlemek için sahte faturalar kullanarak bu olayı gizlediği ortaya çıktı.

Kampanya paralarıyla İtalya tatiline

Task & Purpose isimli askeri yayında yer alan bilgilere göre günlük ihtiyaçlarından ailecek gidilen 14 bin dolarlık İtalya tatillerine kadar bütün giderleri seçim kampanyası için toplanan paralarla karşılamışlar.

Ayrıca Hunter’ın Steam’de harcadığı miktar ise tam olarak 1528 dolar 68 sent olarak açıklandı. O dönemde kongre üyesinin kampanya yöneticisi olan eşi Margaret Hunter, Haziran 2019 yılında suçlu bulunarak 3 yıl gözetim ve 8 ay ev hapsi ile cezalandırılmıştı. Hunter ise Ekim 2020’de 11 ay hapis cezası almasına rağmen pandemi sebebiyle cezası ertelenmişti. 

Trump Hunter’a af çıkardı

NPR’in haberine göre Hunter, kısa süre sonra Beyaz Saray’dan ayrılacak olan ABD Başkanı Donald Trump tarafından affedildi. Adalet Bakanlığı internet sitesine göre bu karar, kongre üyelerinin talebi doğrultusunda alındı. 

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı