Trend

ABD’li Bilim İnsanları, Ahşabı Şeffaf Hale Getirmeyi Başardı

ABD’li bilim insanları, ahşabı cam gibi şeffaf bir hale getirmeyi başardı. Maryland Üniversitesi’nden bir gurup bilim insanı yaptıkları çalışmalarda ahşap malzemeyi şeffaf ve daha iyi yalıtım özelliklerine sahip bir hale getirmeyi başardı.

Yapılan araştırmanın aşamaları ve yeni materyalin nasıl üretildiği de açıklandı. Araştırmacılara göre selüloz ve ligin isminde 2 temel bileşen bulunuyor. Bunlardan ligin, ahşaba bildiğimiz kahverengi rengini veren ve opaklığını yaratan madde olarak tanımlanıyor. İlk aşamada araştırmacılar, ahşabı beyaz renkli bir ara forma dönüştürdü.

Şeffaf Ahşap

İlk olarak 1 metre uzunluğuna ve 1 milimetre kalınlığına sahip ahşap materyal, hidrojen peroksit çözeltisi içine batırıldı ve sıradan bir boya fırçası kullanılarak fırçalandı. Daha sonra güneş ışığı altında ya da ultraviyole lambası altında 1 saat bekletilen ahşap beyaz bir renk aldı. Rengi değişen ahşap, daha sonraki aşamada epoksi ismi verilen sert ve şeffaf bir yapıştırıcıyla donduruldu. Bu işlemin sonucu olarak ortaya çıkan bu ürün, ışığı %90 ıranda geçiren, oldukça sağlam ve şeffaf bir ürün oldu.

ABD’li araştırmacılara göre elde edilen bu yeni materyal, ileride pencerelerdeki camın yerini alabilecek. Camdan daha iyi yalıtım özelliğine sahip olan bu yapı malzemesinin enerji tasarrufu için tercih edilebileceği ve binalarda kullanılabileceği ifade ediliyor. 

Ahşabı şeffaflaştırmak kolaylaştı

 

Yapılan bu çalışma, şeffaf ahşap elde etmek için yapılan bir çalışma değildi. Daha önceki çalışmalarla liginin çıkarılması için tehlikeli kimyasallar ve yüksek sıcaklıklar kullanılıyordu. Bu sürecin sonunda ise ürün daha pahalı ve kırılgan olmak gibi sorunlara sahipti.

Maryland Üniversitesi’nden araştırmacılar ise yeni teknik sayesinde ahşabı çok daha ucuz ve kolay bir yöntem kullanarak şeffaf hale getirmeyi başardılar. Böylelikle önceki denemelerde gördüğümüz maliyet ve kırılganlık sorunu da çözülmüş oldu.

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı