Trend

ABD’li Veri Bilimci Vaka Sayılarını Değiştirmediği İçin Kovuldu

ABD’nin Florida eyaletinde görev yapan veri bilimcisi, COVID-19 vakalarındaki ölüm ve hasta sayılarını değiştirmediği için görevden alındığını söyledi.

Dünya üzerinde bütün ülkeler COVID-19 salgınına karşı çok ciddi mücadeleler vermeye devam ediyor. Tüm dünya COVID-19 salgını ile mücadele ederken ABD Başkanı Donald Trump, dikkat çeken açıklamalar yaparak dünyanın dikkatini üzerine çekmeye devam ediyor. Son olarak yine ABD’de ortaya çıkan bir iddia ile halk büyük şok yaşadı.

Florida eyaletinde yaşayan Rebekah Jones veri bilimcisi olarak çalışıyordu. COVID-19 salgınındaki ölü ve hasta sayılarını değiştirmeyi reddettiği için görevinden alındığını açıkladı. 

Jones: Haksız yere görevden alındım

Veri bilimci Rebekah Jones, çalıştığı görevinden haksız yere alındığını ve Sağlık Bakanlığı’nın şeffaflık ve erişilebilirliğinden şüphe duyduğunu ifade etti. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan haksız uygulama karşısında Jones, COVID-19 salgını karşısında sergilenen bu tavır nedeniyle halkın şeffaf ve doğru bilgi edinme konusunda kısıtlandığını açıkladı. COVID-19 salgını hızla devam ederken normalleşme sürecinin başlatılması için eyaletlerin verdiği bilgileri değiştirmeyi kabul etmediği için görevinden alındığını ifade etti. 

Ölüm ve vaka sayılarını değiştirmediği için 5 Mayıs’ta görevine son verilen Rebekah Jones, COVID-19 vaka sayıları hakkında artık güvensiz bir bilgi akışı olacağını sözlerine ekledi. 

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı