Trend

Adidas, Reebok’ı Satma Hamlesini Resmen Başlattı

Geçtiğimiz aylarda Reebok’ı satacağı iddia edilen Adidas, bu iddiayı doğruladı. Şirket CEO’su tarafından yapılan açıklamalarda, iki şirketin bağımsız bir şekilde çalışması daha fazla büyüme potansiyelini artıracağı iddialarında bulundu.

Birkaç ay önce Adidas’ın Reebok’ı satacağı iddiaları ortaya atılmıştı. Adidas 2005 yılında satın aldığı Reebok’ı dün resmi yollarda resmen satacağını duyurdu.  Adidas CEO’su Kasper Rorsted tarafından yapılan açıklamaya göre, iki şirketin birbirinden bağımsız çalışması durumunda, büyüme potansiyellerinin daha fazla artabileceğini söyledi. Ancak, bu durum Reebok’ı güzelleme politikasından başka bir şey ifade etmiyor. Şirket için işlerin iyi gitmediği bir süredir biliniyordu. Son mali verilere göre Reebok’tan gelen satışlar, Adidas satışlarının sadece %7 oranında kalmıştı. 

Satış kararı 5 yıllık stratejinin bir kararı

2016 yılından Adidas’ın başına geçen Rorsted, Reebok cephesinden oldukça umutlu görünüyordu. 2018 yılında Arana Grande ve Cardi B gibi çok önemli isimlerle iş birliği yaparak Pazar payını yükseltmeyi amaçlayan CEO, ne yazık ki istediğini elde edemedi. Özellikle 2020 yılı COVID-19 nedeniyle Adidas’ın satışlarını %2 oranında düşürürken, Reebok’ın satışlarını ise %7 oranında düşürdü. Hem bu yüksek sayılabilecek düşüş hem de Adidas satışları yanında kalan zayıflık sebebiyle, Adidas’ı böyle bir karar almaya mecbur bıraktı. 

Adidas’ın Reebok’ı kime satacağı ise henüz net değil. Ancak analistlere göre, Reebok’ın ABD merkezli bir spor giyim şirketi olan VF COrp tarafından satın alınabileceği iddia edildi. Benzer şekilde Authentic Brands Grup ile Çin firması olan Anta Sports da Reebok’a talip olabilir. Ancak Authentic Brands Group için ayrı bir parantez açmamız gerekiyor. Bu şirket NBA yıldızı Shaquşlle O’neal ile uzun soluklu bir sözleşmesi bulunuyor ve O’Neal, 2019 yılında Reebok’ın bir parçası olmaktan mutluluk duyabileceğini söylemişti. Önümüzdeki günlerde bu önemli ipucu sonuca bağlanacak mı göreceğiz. 

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı