Trend

Ağır COVID-19 Hastalarında Akut Beyin Disfonksiyonu Riski

Bilim insanları tarafından yapılan yeni bir araştırmaya göre COVID-19 yoğun bakımı hastalarının, daha yüksek düzeyde hezeyan ve baygınlıklar geçirdikleri söyledi. Araştırmacılar bunların sebeplerini de çeşitlendirdi. 

Bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmaya göre salgının ilk zamanlarında yatan COVID-19 hastaları, akut solunum yetmezliği nedeniyle hastaneye kaldırılanlara göre daha yüksek düzeyde hezeyan ve baygınlık deneyimlediklerini söyledi.

The Lancet Respiratory Medicine dergisinde yayınlanan çalışmada, 14 farklı ülkede 69 yetişkin hastanın yoğun bakım birimindeki 2000’den fazla COVID-19 hastanın hezeyan ve koma belirtileri izlendi.

Yatıştırıcı ilaçların etkisi

Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi araştırmacılarına göre, aile ziyaretlerinin ve yatıştırıcı ilaç tercihinin yasaklanması, hastalarda akut beyin disfonksiyonunda artışa sebep oluyor. Ayrıca yine araştırmaya göre, hastaların %82’si 10 gün boyunca bilinçsiz kaldı ve %55’i ortalama 3 gün boyunca hezeyanlar yaşadı. Araştırmacılar, akut beyin disfonksiyonunun ortalama 12 gün sürdüğünü belirtti. Araştırmanın yazarlarından olan Brenda Pun, bu sayının COVID-19 olmayan yoğun bakım hastalarına göre iki kat daha fazla olduğunu açıkladı.

Bilim insanlarına göre, COVID1-9’un hastaları akut beyin disfonksiyonunun ağır yüküne önceden hazırlamış olabileceğini düşündüklerini söyledi. Ancak hasta bakım faktörlerinin de çok önemli bir faktör olduğunu belirten araştırmacılar, birden fazla ciddi hastayı etkileyen akut beyin disfonksiyonundan koruyan klinik protokollerinin COVID-19 nedeniyle terk edildiğini düşündüklerini söyledi.

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı