Trend

Akıllı Telefon Üreticileri Türkiye’ye Yatırım Yapacak

Akıllı telefon üreticisi OPPO, geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye yatırım yapacağını açıklamıştı. Bu açıklamadan sonra Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’dan da bir açıklama geldi. Varank, hem Çin merkezli hem de farklı ülkelerdeki akıllı telefon üreticileri ülkemizde yatırım yapmaya devam edeceğini belirtti.

Geçtiğimiz yıl Türkiye pazarına giren OPPO, elde ettiği başarı sonrasında ülkemizdeki yatırımları artıracağını açıklamıştı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın yaptığı açıklamalara göre ülkemize yatırım yapmayı planlayan tek tüketici OPPO değil. 

Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen akıllı telefon üreticileri ile yakından ilgilendiklerini dile getiren Varank, konuyla ilgili “Türkiye’de yatırım yapmayı düşünüyorlar. Dün Çinli bir firmamız ilan etti. Türkiye’ye bir üretim tesisi kuracaklar. Bununla ilgili uzunca bir süredir görüşüyorduk. Yatırımı nerede yağacağına dair planlar hazır. 2021 yılı içerisinde yatırımlarını alıp Türkiye’de akıllı telefon üretmek istiyorlar. Yine Çin’den, Uzakdoğu’dan başa firmalar da var. Bunların yanında yerli üreticilerin de bu alanda ilgisi arttı. Yerli firmalarımız da bize başvurup, belgesini alıp üretim yapmak istiyorlar.” Şeklinde konuştu.

İlk üretim Şubatta 

Türkiye’ye üretim yapmayı planladığı öne sürülen Samsung hakkında sorulan soruya Varank, “Firmaların isimlerini benim zikretmem doğru olmaz. Çünkü yatırım kararlarını firmalar kendileri açıklıyor. Ancak şunu söyleyebilirim; Uzakdoğu’dan başka ülkelerle de evet görüşüyoruz. Çok yakın zamanda Türkiye’ye yatırım kararını ilan edecek firmalar da var. 2021 yılında başka markaların da yatırım kararı aldığını duyacağız” ifadelerini kullandı. 

OPPO’nun yatırım kararı aldıktan sonra firma ile de görüştüğünü söyleyen Varank, “Yatırım kararı alan firmamızla görüştüm. O firma şubatta ilk ürünlerini üretmeyi planlıyor. Kapasite rakamlarını şu anda ilan etmek istemiyorlar. Ancak bana aktardıkları 1.000 kişilik istihdam oluşturacakları. Dolayısıyla oldukça iyi bir kapasiteye sahip olacaklar” sözleriyle, OPPO’nun 2021 yılı itibariyle ülkemizde üretime başlayacağını ilan etti. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı