Trend

Akıllı Telefonlar Beyne Hasar Veriyor

Akıllı telefonların yarattığı bağımlılığının insan sağlığına negatif etkisi günümüzde gündemde yer alan konular arasındadır. Yeni gerçekleştirilen bir araştırma, akıllı telefon bağımlılığı probleminin, insan beyinde bir uyuşturucu bağımlısının beynine oluşan etkilere yakın bir etki sağladığını gözler önüne seriyor. Uyuşturucu bağımlılarında olan beyin çalışmasına benzer şekilde, akıllı telefon bağımlığının beyninde ‘boyut, şekil’ açısından değişik algılama ayrıntılarına yol açtığı belirtiliyor.


Akıllı Telefon Bağımlılığı Yönünde Araştırmaların Detayları
Araştırmacılar aynı zamanda 22 adedinde akıllı telefon bağımlılığı bulunan 48 kişi üzerinde MRI taraması gerçekleştirdi. Akıllı telefon bağımlılığı bulunana kişilerin beyin çalışmalarında ve beyin aktivite düzeylerinde düşüş yaşandığı tespit edildi.


Almanya sınırlarında’ki Heidelberg Üniversitesi yaptığı araştırmalar kapsamında akıllı telefon kullananların, uyuşturucu bağımlılığında olduğu gibi beyinde meydana gelen çalışma değişiklikleri sebebiyle kişide yetenek kaybı oluştuğunun kanısına varmıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı