FinansTrend

Alibaba Bulut Yazılım Servislerine Yatırım Yapıyor

Bütün dünyada etkisini gösteren corona virüs nedeniyle bulut yazılımlara da talep arttı. Alibaba da bulut yazılım servislerine 28 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu. İnsanların evden çıkamadığı bu dönemde; evden çalışma sistemi çoğu ülkede olduğu gibi Çin’de de uygulanmaktadır. Okulların uzaktan eğitim sistemine geçtiği, iletişim amaçlı değişik yazılım programlarının kullanıldığı günümüzde; böyle bir yatırım kararını almak şirket için oldukça faydalı bir karar oldu diyebiliriz.

Çin’de bulut yazılım pazarının büyük çoğunluğu Alibaba’nın elinde bulunmaktadır. Diğer rakiplerine karşı ise oldukça fazla bir farkla üstün durumdadır. Salgın döneminde Alibaba bulut yazılım işinde en hızlı büyüyen bir firma durumunda kendisine rakip tanımamaktadır.

Bulut Yazılımlar ve Alibaba Hakkında

Bulut yazılımlar, ürün ve hizmetleri binlerce şirkete ve firmaya aynı anda sunmaktadır. Farklı işletmeler sistemlerini ayrı olarak tasarlamaları ve uygulamaları hem vakit alacağı hem de zor olacağı için bulut yazılımı tercih ediyorlar. Zamanınızı, paranızı ve iş motivasyonunuzu kaybetmemeniz için bulut yazılımı şirketlerin tercih etmesi onların yararına olan bir durumdur. Neticede birbiriyle rekabet eden firmalarda hız önemlidir. Firmalar yeniliklere açık olmalıdırlar.

Alibaba olarak bildiğimiz; internetten online satış gerçekleştiren bir E-ticaret sitesidir. Bünyesinde kıyafet, elektronik eşyalar, kişisel ürünler, ev ve bahçe araç gereçleri, birçok makinalar satmaktadır. Bunların satışlarını da internetten gerçekleştirmektedir. Satışlar dolar üzerinden yapılmaktadır. Çin’de kurulmuş bir çevirim içi piyasadır. 200 ülkede 3,5 milyon şirket Alibaba.com üzerinden satışlarını gerçekleştirmektedir.

 

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı