Trend

Amazon, Hindistan’da Online Yemek Dağıtımına Başladı

Dünyanın en önemli E-ticaret siteleri arasında bulunan Amazon, Hindistan’da Zomato ve Swiggy gibi büyük şirketler ile rekabet içinde olacak.

Açıklanan bilgilere göre Amazon, Hindistan’da online yemek dağıtım işine başladı. Hindistan’ın belirli bölgelerinde gıda dağıtımlarını gerçekleştirecek olan Amazon bu hamlesiyle Hindistan’da bulunan iki büyük şirket olan Zomato ve Swiggy ile rekabet içinde olacak.

Amazon, Amazon Food ismi verilen ve Bengaluru’nun belirli bölgelerinde yemek dağıtım yapacağı şirkete toplamda 6,5 milyar dolardan fazla yatırım yaptı. Geçen yıl da bu alanda faaliyet göstermek istemiş lakin bu planlar mart ayına ertelenmişti. COVID-19 salgını sebebiyle mart ayında da faaliyetlerine başlayamamıştı. Amazon, online yemek dağıtım hizmeti elemanlarını ve dağıtım hizmetini 6 aydır test ediyordu. Şimdi ise Amazon uygulaması üzerinden Bengaluru’nun belirli bölgelerinde hizmet vermeye başladı. 

Amazon’un Hindistan’da online yemek dağıtım hizmetine girmesiyle birlikte, bu yılın başında Hindistan’da bulunan Uber Eats’in operasyonlarını satın alan Zomato, Bengaluru’da faaliyet gösteren Dunzo ve Prosus Ventures destekli Swiggy’i zor zamanlar bekliyor. Bunun sebebi ise bu alanda faaliyet gösteren iki büyük şirket olan Swiggy ve Zomato’nun yeni müşteriler kazanmak ve kazandığı müşterileri kaybetmemek için her ay 15 milyon dolardan fazla para harcıyorlardı. Amazon’un Hindistan’da faaliyet göstermeye başlaması ile birlikte bu iki büyük şirket hem müşterilerini kaybetmemek hem de yeni müşteri kazanmak için Amazon ile rekabet içinde olmak zorunda. 

Swiggy ve Zomato COVID-19 salgını sebebiyle büyük zorluklar çekiyor. Salgın sebebiyle işçilerini çıkarmak zorunda kalan Swiggy, yeni müşteriler kazanmak için evlere alkol servisine başlamıştı. 

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı