Teknoloji

Amerika’dan İnsanları Takip Edecek Portal

Amerika Hükümeti, Corona virüsüne dair yeni bir senaryoyu uygulamayı hayata geçirmeye hazırlanıyor. Corona virüsünü engellemek adına da her cep telefonunun konum bilgilerinden yararlanarak, bu sayede önlem almayı düşünüyor. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri ile beraber ABD Hükümeti beraber çalışarak, insanların konumlarına göre raporlar meydana getirecek.

Bu çalışmanın genel amacı olarak virüslerin yayılabileceği kalabalık alanları tespit etmek olarak görülüyor. Farklı kaynaklara göre Brooklyn’deki Prospect Park’ın bu toplanma alanlarının başında yer aldığı ifade edildi. Wall Street Journal tarafından da desteklenen bu kaynak dahilinde harekete geçileceği ve 500 şehir odaklı güvenilir bir portalın meydana getirileceği de ifade edildi.

Bu çalışmaya göre, kişilerin adı ve doğum tarihi gibi bilgilerin kullanıma açılması manasına geliyor. Aynı zamanda da gizliliğin kaldırılması da bireyleri tanımlamak adına da kullanılacağından şüphe ediliyor.

Gizlilik konusunda araştırmalar yapan Sam Woodhams’ın yaptığı açıklamalara göre ise vatandaşları izlemek adına reklam sektöründeki firmalarla çalışmanın endişe verici olduğu belirtiliyor. Aynı zamanda da vatandaşların uygulamalarla beraber habersizce izleneceği tehdidine de değiniliyor. Bu hassas bilgilerin depolanması dahilinde çalışan kişilerin hangi önlemleri hayata geçirdiklerini belirtmelerinin de önemli bir konumda olduğundan bahsediliyor.

ABD’nin harekete geçirdiği virüs uygulama programı Avrupa ülkelerinin de dikkatini çekiyor. İtalya, Almanya ve İngiltere’nin başı çektiği ülkeler de vatandaşların gizliliğini içeren bu projeyi hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bu verileri sağlamak adına Telekom şirketleriyle işbirliği yapılacağına dair bilgiler de geliyor.

Corona virüsüne dair yardım paketleri dahilinde geçen haftaki bir anlaşma 500 milyon dolarlık bir paket kapsamındaydı. Bu bütçeyle beraber virüsün izlenmeye başlanması ve kontrol edilmesi amacı öne çıkacak.

Facebook Kurucusu Projeye Onay Vermedi

ABD Hükümeti, teknoloji devleri Facebook ve Google ile görüşmelerde bulunarak bu projeyi sunsa da onay alamadı. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalar doğrultusunda Corona tehlikesi geçtikten sonra da hükümetlerin bu programları kullanmaya devam etmesi bir risk teşkil ediyor. Başlangıçta tamamen legal olan bu programın sonradan da vatandaşlar için özgürlük kısıtlayan bir uygulamayı meydana getireceği de ifade ediliyor.

Mert Ekin

FUTUREİST - Sosyal Medya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı