Listeler

Aniden Hızlanan Tesla Model 3 Çarparak Alev Aldı

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, Model 3’ün Çin’de bir kaza yapması sonucunda gündeme geldi. Sürücü kontrolündeyken aniden hızlanan Tesla Model 3, bir yere çarptıktan sonra alev alarak patladı. Çıkan yangının ise motor bölümünden meydana geldiği düşünülüyor.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte elektrikli otomobiller de hayatımıza girdi. Son zamanlarda yollarda sıkça elektrikli otomobilleri görmeye başlasak ta güvenlikleri konusunda tartışmalar devam ediyor. Elektrikli otomobillerin öncüsü olarak kabul edilen Tesla, ürettiği elektrikli otomobillerin çok sık kazaya karışması sebebiyle güvenlik açısından çok fazla gündeme geliyor. Son olarak Tesla Model 3’ün Çin’de sürücü kontrolündeyken hızlanarak bir yere çarpması sonucunda alev alması gözleri tekrardan Tesla’ya çevirdi. 

Tesla Model 3, Yol Güvenliği Sigorta Enstitüsü’nün öncülük ettiği çarpışma testleri sonucunda ‘iyi’ performansı aldıktan sonra, aynı kurumdan 2019 Top Safety Pick+ (En güvenli seçim) ödülünü almaya hak kazanmıştı. Güvenlik konusunda elde ettiği başarılar sonucunda Model 3’ün bu kazaya karışması tüm dikkatleri tekrardan Tesla’nın üzerine çekti. 

Yangın motor kısmında başladı

Çin medyasında göre Tesla Model 3, sürücü kontrolündeyken aniden hızlanarak aracın hızı 127 km/sa hıza ulaşmış. Sürücü aracı yavaşlatmak için frenlere basmış olsa da frenler işlevini yerine getirmemiş ve araç bir yere çarpması sonucunda alev alarak yanmaya başlamış. Çarpışmanın etkisiyle Model 3 bir süre yandıktan sonra patlamış. 

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı