Finans

Apple 15 Milyar Dolarlık Vergi Davasını Kazandı

Apple, yıllar önce Avrupa Birliği Komisyonu’nun bir soruşturmasında takibe alınmıştı. Komisyona göre şirket, İrlanda’daki şirketleri üzerinden vergi kaçırıyordu. Geçtiğimiz yıl görülen davalarda Apple’a çok ciddi bir para cezası kesilmiş, Apple da bu durumu üst mahkemeye götürmüştü.

İddialara göre şirket, İrlanda’nın vergilendirme yasası sayesinde vergi yükünü ciddi anlamda azaltmıştı. Hatta Apple’ın 20 yıl gibi uzunca bir süre devam eden bu sürecin sonunda 2014 yılına geldiğimizde, vergi yükünü yüzde 0.005’e kadar düşürdüğü söylenmişti. İşte bu karmaşık olaylar silsilesi en sonunda, Apple lehine son buldu.

Söz konusu iddialar, yıllar boyunca takip edildi ve Avrupa Birliği Komisyonu, başlattığı soruşturmayı 2016 yılında bitirdi. Geçtiğimiz yıl ise bu davanın ilk duruşması görüldü. Mahkeme, Apple’ın yeteri kadar vergi ödemediği sonucuna ulaşmıştı. Hal böyle olunca da şirket, İrlanda’ya 14.5 milyar dolar ödeme yapmaya mahkum edildi. Üstelik bu tutar, faiziyle birlikte 15.3 milyar dolara yükselmişti. Apple, mahkeme kararının gereğini yaparak bu ödemeyi İrlanda’ya yaptı.

Apple, bu ödemeyi yaptıktan sonra karara itiraz ederek davayı üst mahkemeye götürdü.

Genel Mahkeme, Apple’ın bu tür bir ödemeyi yapmasına gerek olmadığına karar verdi. Mahkeme heyeti, Avrupa Birliği Komisyonu’nun söz konusu ihlali kanıtlamakta başarılı olamadığını belirtti. Bu karar, Apple’ın İrlanda’ya yaptığı ödemeyi, çok büyük ihtimalle de faiziyle birlikte geri alacağını gözler önüne seriyor.

Konuyla ilgili olarak Apple cephesinden açıklama geldi. Teknoloji devi tarafından yapılan açıklamalarda söz konusu kararın memnuniyetle karşılandığına değinildi. Davanın ne kadar değil nerede vergi ödemek ile ilgili olduğunu ifade eden Apple yetkilileri, dünyanın en büyük vergi mükellefi olmaktan gurur duyduklarını dile getirdiler.

 

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı