Finans

Apple Dark Sky’ı Satın Aldı

Apple, en popüler hava durumu uygulamaları arasında yer alan Dark Sky’ı satın aldı. Bu işlemi resmi sitesinden duyuran Apple, uygulamayı Android ortamdan kaldıracağını ilan etti.

Hava durumu uygulamalarının en büyük olumsuz yönlerinden bir tanesi, farklı yerlerdeki kişilere merkezden gelen verileri sunması olarak biliniyor. Bu uygulamalarda resmi meteoroloji merkezlerinden gelen verilerden yararlanılıyor.

Yerleşim yerlerinin genel hava durumu verilerinin verilmesi sonrasında da bazı tutarsızlıklar gündeme gelebiliyor. Ancak Dark Sky uygulamasında kullanıcıların konumlarına uygun olarka hava durumunu sağlamasıyla diğerlerinden ayrılıyor.

Dark Sky uygulamasının diğer bir özelliği ise hava durumu tahmininde bulunması ve geçmiş tahminleri de saklıyor olması olarak adlandırılıyor.

Dark Sky uygulamasının Apple tarafından satın alınmasıyla beraber iOS uygulaması dahilinde çalışmalarına devam edecek. Ancak Android sürümü de kullanıcılarına kapatılacak. 1 Haziran 2020 tarihinden itibaren Android telefonlara tamamen destek vermeyi kesecek olan Dark Sky; 20201 yılından itibaren de API’lerinden vereceği desteği de engelleyecek. Böylelikle sadece iOS destekli bir hale de gelecek.

Apple’ın Dark Sky uygulamasını satın almasıyla beraber var olan Weather uygulamasının ne olacağı ise meçhul hale geldi. Android cihazlarla ilişiğin kesilmesiyle beraber bu şekilde bir yol haritasının çizileceği ve genel itibarıyla kullanıcılarına yönelik temel bir uygulama olacağına da kesin gözüyle bakılıyor.

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı