Trend

Apple Dolandırıcılara Aracılık Etmekle Suçlanıyor

Apple’a karşı başlatılan yeni bir davaya göre Apple, iTunes hediye kartı dolandırıcılığı ile elde edilen paralardan komisyon alıyor ve parayı sahiplerine iade etmiyor. Söz konusu davada bahsedilen dolandırıcılığın 1 milyar dolarlık bir hacme sahip olduğu dile getiriliyor.

Söz konusu dolandırıcılığı açıklamamız gerekirse; dolandırıcılar, gözlerine kestikleri kurbanları arıyorlar ve ABD Gelir İdaresi’ne borçları olduğunu, bu borcu iTunes hediye kartı ile ödeyebileceklerini söylüyorlar.

Aktarılan bilgilere göre dolandırıcılar, söz konusu yöntem ile yaklaşık 1 milyar dolar gelir elde etmiş durumdalar.
Zaten Apple da konuya tam olarak bu aşamada dahil oluyor. Zira Apple, iTunes’da yapılan her harcamadan yüzde 30 komisyon alıyor. Bu da demek oluyor ki dolandırıcılık ile elde edilen 1 milyar doların 300 milyon doları Apple’ın kasasına gitti.

Patently Apple’ın raporuna göre Apple, iTunes satışlarından elde ettiği geliri geliştiricilere aktarmadan önce parayı 4-6 hafta kadar saklıyor. Dolayısı ile durumu bu süre içinde kendisine bildiren mağdurlara paranın tamamını iade etme imkanı bulunuyor.

“Vergi borcunuzu iTunes hediye kartı ile ödeyin” çok basit bir numara gibi gözükse de 1 milyar dolarlık bir dolandırıcılık hacmine sahip durumda. Üstelik bu yöntem yeni değil ve birkaç yıldır kullanılıyor.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı