Trend

Apple, Hindistan’da iPhone 11 Üretimine Başladı

Apple, Hindistan’da bulunan Foxconn fabrikasında iPhone 11 üretmeye başladı. Bu gelişme Hindistan Ticaret ve Sanayi Bakanı tarafından doğrulandı.

Hindistan Ticaret ve Sanayi Bakanı Piyush Goyal, ABD merkezli teknoloji devi Apple’ın Hindistan’daki Foxconn fabrikasında iPhone 11 üretimine başladığını duyurdu.

Apple, Hindistan’da zaten iPhone XR üretimi gerçekleştiriyordu. Ancak şimdi iPhone 11 üretiminin de başlamış olması, ilerleyen dönemde Apple’ın üretim konusunda Hindistan’da daha fazla iş yükleyebileceğini gösteriyor.

Apple’ın Hindistan’daki telefon üretimini artırması, şirketin pazar payını önemli derecede etkiliyor. Zira Apple, Hindistan’da ürettiği akıllı telefonlarda yerel müşterileri için yüzde 22’lik bir vergi avantajı sağlıyor. Bu da Güney Asya ülkesindeki iPhone satışlarını doğrudan etkiliyor. Hindistan’ın 1 milyarı aşan mobil kullanıcı sayısıyla Çin’in ardından en büyük ikinci akıllı telefon pazarı olduğunu düşünürsek buradaki iPhone satışlarının artmasının Apple’ın küresel pazar payını da etkilediğini görebiliriz.

Apple, Hindistan’da ürettiği ürünleri ilk başta yalnızca Hint müşterilerine sunacak olsa da ilerleyen dönemde diğer ülkelerde de Hindistan’da üretilen iPhone 11’lerin satışları başlayacak. Bu modellerin global satışlarında herhangi bir fiyat farkı olup olmayacağı ise şimdilik bilinmiyor.

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı