Teknoloji

Apple iPhone Kullanıcılarına 25 Dolar Ödeyecek

Apple firmasına geçtiğimiz dönemde eski iPhone modellerini yavaşlattığı için dava açılmıştı ve firma 500 milyon Dolar ödemeyi kabul etmiştir. Reuters tarafından paylaşılan habere göre firma yavaşlama sorunu yaşayan kullanıcılara 25 Dolar ödeme yapacak. Bu ödemelerin yalnızca ABD’deki kullanıcılar için geçerli olduğu biliniyor. Apple pil değiştirme programından yararlanan kişilerin ödeme alıp almayacaklarına dair netleşen bir bilgi bulunmuyor. Firma yavaşlatma problemine özür mahiyetinde pil değişiminde indirime gitmişti.


iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 6 Plus, iPhone SE, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus modellerini kasıtlı olan yavaşlatması nedeniyle dava açılan firma, eski iPhone’ları yavaşlattığı için telefon kullanıcılarından özür diledi.
Firmanın ödeme yapacağı iPhone modelleri ve işletim sistemleri ise şu şekilde belirlendi:
iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6s, iPhone 7 Plus, iPhone SE: iOS 10.2.1
iPhone 7, iPhone 7 Plus: iOS 11.2


Yavaşlatma Problemi Nedeniyle Fransa’ya 25 Milyon Dolar Ödemişti


iPhone kullanıcıları firmanın yeni yazılımlarını yükledikçe telefonlarının yavaşladığını fark ettikten sonra Apple firmasının yeni modelleri satın almaya yönlendirmek için bilinçli olarak telefonlarını yavaşlattığını iddia ederek şikayetçi olmuşlardı. Bu nedenle açılan davada firma 500 milyon Dolar ödeme yapmayı kabul etti.


Firmanın yavaşlatma nedeniyle ilk ödediği cezanın bu olmadığı biliniyor. Apple firması aynı problem nedeniyle geçtiğimiz yıl da Fransa hükümetine 27 milyon Dolarlık bir ödeme yapmıştı.

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı