Teknoloji

Apple, iPhone’lar ile Pasaportları Değiştirmeyi Hedefliyor

Apple tarafından yeni alınan patent, şirketin iPhone’ları ve pasaport ya da ehliyetlerin yerine iPhone’ların kullanılabileceğini gösteriyor. Apple’ın yeni teknolojilerinin önündeki en büyük engellerden bir tanesi ise hükümetin onayı.

Geniş bir pencereden bakılacak olursa, akıllı telefonları yalnızca iletişim aracı olarak görüyorsanız, cep telefonlarının hayatımıza nasıl yön verdiğimizi ve hayatımızı nasıl değiştirdiğimizi görmeden geliyorsunuz demektir.

Akıllı telefonlar aynaları, kameraları, günlük-ajandaları ve kalem gibi ürünleri ‘gereksiz’ hale getirdi. Ayrıca, araba anahtarlarını da tedavülden kaldıracak yeni teknolojileri de şirketler çoktan duyurmuş durumda. Peki, şirketlerin bundan sonraki hamleleri ne olacak?

Apple, fiziksel pasaport yerine kullanılabilecek bir teknoloji üzerinde çalışıyor

Birçok şirketin için böyle bir durum hakkında öngörüde bulunmak şimdilik mümkün olmasa da Apple’nin aldığı patentlere bakılırsa ehliyetlerimizi ve pasaportlarımızı iPhone’larla değiştirmemizi istediğini söyleyebiliriz. 

Şirketin, ‘Kullanıcı Kimliği İçin Doğrulama Talebi Sağlama’ başlıklı yeni patenti, açıklamasında iPhone kelimesini geçirmemiş olsa da iPhone’ların gelecek yıllarda hangi özelliklere sahip olabileceklerini gösteriyor. 

Sadece iPhone’lar değil, Apple Watch’lar da pasaport yerine kullanılabilecek

bir kullanıcının kimlik bilgilerini kaybedebileceği, doğrulanabileceği ve paylaşabileceği yöntem’ olarak tanımlanan teknoloji, iPhone yerine kimlik doğrulama talebi alabilen ve kayıtlı verilerle kimliği doğrulayıp talebi cevaplayabilecek en az bir işlemciye sahip bir işlemci ifadesi kullanıldı. Böylelikle yeni teknoloji iPhone’larla sınırlı kalmayabilir. 

Yeni alınan patente göre kimlik doğrulama talebi geldiğinde sunucudan bağımsız bir şekilde hareket ederek bir kimlik doğrulama sağlayıcı bilgileri onaylar ve bilgiler, sunucu tarafından otomatik olarak imzalanır. Bilindiği gibi doğrulanmış kimlik bilgileri bir cihaza özgü ve bir iPhone’da birden fazla kullanıcının kimlik bilgilerini doğrulama imkânı yok. 

Apple’ın dijital kimlik doğrulama sistemleri üzerinde çalıştığı sır değil. Apple daha önce hükümetlere dijital kimlik doğrulama yöntemlerini sunabilmek için çalıştı ve yasal sorunları aşabilmek için İngiliz ve Alman hükümetleri ile iş birliği içerisine girdi. Apple’ın internet servisleri ve Apple Pay başkan yardımcısı, konu hakkında yapmış olduğu açıklamasında dijital kimliklerin hükümetler tarafından sunulmuş yasal belgeler olduğunu ve bu nedenle bu teknolojiyi ilk olarak hükümetlerin onaylaması gerektiğini ifade etmişti. Ayrıca günümüzde birden çok hükümet pasaportları dijitalleştirmenin bir yolunu bulmak için çalışmalar yürütüyor ve Apple’ın doğru yolda olduğunu söyleyebiliriz.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı