Trend

Apple, Şirket Sırlarını Satan Eski Çalışanına Dava Açtı

Teknoloji devi Apple, şirketin ticari sırlarını para karşılığı medyaya sızdıran eski bir çalışanını mahkemeye verdi. 11 yıldır şirkette çalıştığı bilinen Simon Lancaster, üst düzey rolü gereği bazı şirket bilgilerine kolayca erişebiliyordu.

Cupertino merkezli teknoloji devi Apple, piyasaya sürülmemiş ürünlerle ilgili ticari sırları ve ayrıntıları medyaya sattığı iddiasıyla eski MacBook tasarımcısına dava açtı. Aktarılan bilgilere göre dava edilen Simon Lancaster isimli kişi, 10 yılı aşın süredir Apple’da çalışıyordu ve üst düzey rolü nedeniyle bazı şirket bilgilerine oldukça kolay bir şekilde erişim sağlıyabiliyordu. Şirketin Perşembe günü yayınladığı mahkeme belgesinde, “ Apple’da on yıldan fazla süredir çalışmasına rağmen Lancaster, Apple’ın hassas ticari sırlarını sistematik olarak yaymak için şirket içerisindeki konumunu ve güvenini kötüye kullandı” ifadelerine yer verildi.

Şirketin Hassas bilgilerini ücret karşılığında medyaya sızdırdığı iddia edildi

Apple’ın dava dosyasına göre Lancaster ve söz konusu gazeteci, ilk kez 2018 yılında iletişim kurmaya başlamış. Daha sonra Lancaster, bu süre zarfında henüz piyasada tanıtılmamış Apple ürünleri, mevcut ürünlerde duyurulmamış özellikleri ve yapılan değişiklikler ve gelecekteki ürün duyuruları da dâhil olmak üzere birden fazla şirkete ait özel bilgiyi para karşılığında medyaya sızdırdı.

 1 Kasım 2019 tarihine kadar Apple’da üst düzey bir malzeme lideri ve ürün tasarım mimarı olarak görev yapan Lancaster, üst düzey rolü sebebiyle belirli Apple bilgilerin erişim sağlayabiliyordu. İddialara göre Lancaster, 15 Ekim 2019 tarihinde istifasını şirkete bildirmesinden sonra bile toplantılara katıldı. Bu süreçte Apple tarafından doğrudan toplantılara katılmaması yönünde uyarılsa dahi şirket sırlarına ulaşmayı başarmış.

Söz konusu davada henüz bir karar çıkmasa da Apple, mahkemeden tazminat ve dava masrafları da dâhil olmak üzere yüklü bir ceza talep ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı