Teknoloji

Apple’a 113 Milyon Dolar Ceza

Yine Apple ve yine bir para cezası.. Apple’a ait Batterygate uygulaması, yeni bir cezayla daha gündemde. Amerika’da açılan soruşturmalar kapsamında Apple, 113 milyon dolarlık bir para cezası aldı. Ceza ile birlikte Apple, müşterilerine yönelik bilgi paylaşımlarında daha şeffaf olacağına dair de taahhüt verdi.

 

ABD’li dev teknoloji markası Apple, yeni cihazlarını piyasaya sürdüğünde eski cihazlarını yavaşlattığına dair spekülasyonlarla zaten sürekli anılıyordu. Hatta Apple bunu, eskiyen cihazların daha iyi çalışması için kasıtlı olarak yaptıklarını da itiraf etmişti. Bu itirafın sektördeki ismi “Batterygate” olarak anılıyordu. Gelen son haberler, Apple’ın Batterygate nedeniyle 113 milyon dolar para cezası aldığı yönde. Apple da bu cezaya itiraz etmeyip, kabul etmiş.

 

Batterygate konusu ilk kez 2017’de gündeme gelmişti. Yeni telefonlar piyasaya çıktığında eski telefonların yavaşlatıldığı olayının ortaya çıkmasıyla şirket, dünya genelindeki müşterileri tarafından çok ağır şekilde eleştirilmişti. Eleştirilerin ardından Arizona, Arkansas ve Indiana eyaletlerinde bulunan yetkili merciler olayla ilgili soruşturmalar başlatmışlardı. Günümüzde sonuçlanan soruşturmalara göre Apple, Batterygate konusunda haksız bulundu ve bu nedenle 113 milyon dolar para cezasına çarptırıldı ve ceza ile birlikte, tüketicilerine daha şeffaf bilgiler sunması gerektiği konusunda yasal taahhüte imza attı.

 

Bu, Apple’ın aldığı ilk ceza değil. Şirket Mart ayında yine Batterygate nedeniyle 500 milyon dolar; Fransada ise 25 milyon dolar cezaya çarptırılmıştı.

 

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı