Finans

Apple’a Rüşvet İddiasıyla Dava Açıldı

Apple Küresel Güvenlik Sorumlusu Thomas Moyer’e, California savcılığı tarafından dava açıldı. Silah taşıma ruhsatı almak için polis rüşvet teklif ettiği iddiasıyla yargılanacak olan Moyer’in davasının sonucu, 11 Ocak 2021’de belli olacak.

 

California savcılığının iddiasına göre Apple Küresel Güvenlik Sorumlusu Thomas Mayer, silah taşıma ruhsatı almak için polise toplam değeri 70 Bin Dolar olan 200 adet iPad vermeyi teklif etti. İddianın sonrasında savcılık dava dosyasını başlattı.

 

Aslında bu yeni bir olay değil. California savcılığı olayla ilgili yaklaşık iki yıldır bir araştırma sürdürüyordu ve iki yılın ardından bir iddianame hazırladı. İddianamede, Santa Clara Emniyet Müdürlüğü’nün iki memuru da rüşvet istemekle itham edildi. İddianamede, Santa Clara Emniyet Müdürü Yardımcısı Rick Sung’un, Moyer’e silah taşıma ruhsatı vermek için emniyet müdürlüğüne iPad bağışlamasını söylediği belirtiliyor. Zanlılar, 11 Ocak 2021’de hakim karşısına çıkarak savunma yapacaklar ve haksız bulunmaları halinde hapis cezası almalarına kesin gözüyle bakılıyor.

Thomas Moyer’in avukatı, suçlamaları kabul etmese de, Santa Clara’nın Bölge Savcısı Jeff Rosen, “Bir işi yapmak için karşılığında bir şey almak yasa dışıdır ve ceza adaleti sistemine duyulan güveni boşa çıkarır. Polisimizin üst düzey üyelerinin merkezinde olduğu bir rüşvet olayı, polisin itibarını ve etkinliğini zayıflatır.” açıklamalarında bulundu.

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı