Trend

Apple’da Açık Bulan Hacker 100 Bin Dolar Kazandı

Apple tarafından üçüncü parti uygulamaların kullanıcılar açısından daha güvenli bir hale getirmesi amacıyla oluşturulan ‘Sign in with Apple’ sisteminde bir açık tespit edildi. Hatayı bulan araştırmacı 100 bin dolar ödül kazandı.

Günümüzün en büyük korkularından biri, sosyal medyada bulunan kişisel verilerimizin tehdit altında olmasıdır. Bilgisayar korsanlarının birçoğu bu kişisel verileri çalarak sosyal medya uygulamaları aracılığıyla paylaşıyor. Bu nedenle hem e-posta hesaplarımızı hem de sosyal medya hesaplarımızı en üst seviye güvenlikte tutmaya çalışıyoruz. Apple, bu tehditlere karşı özel bir sitem geliştirdi. Sign in with Apple olarak isimlendirilen sistem, üçüncü parti uygulama kullanmak istediğinizde ya da geliştiriciye güvenmediğinizde ortaya çıkıyor. Bu sistem kullanıcılara özel olarak sahte bir posta açarak gerçek e-posta ile kayıt olmanıza gerek duyulmadan sahte bir hesapla uygulamaya kayıt olabiliyorsunuz. Böylelikle gerçek e-posta hesabınızı güvende tutabiliyorsunuz.

Sign in with Apple’de açık bulan araştırmacı 100 bin dolar ödül kazandı 

İlk etapta diğer diğer sistemlere göre daha güvenli gözüken sistemde büyük bir açık keşfedildi. Bhavuk Jain isimli araştırmacı, bu açığı Apple’a bildirerek 100 bin dolar ödül kazandı. Apple’ın ortak anahtarını kullanarak kimliği gizlenen kişinin bilgilerine ulaşabildiğini kanıtlayarak sistem açığını Apple’a bildirdi.

Bu açık nisan ayında bulundu ve Apple tarafından düzeltildi. Apple tarafından açıklanan bilgilere göre, bu hata nedeniyle ele geçirildiği iddia edilen hesapların gerçek olmadığını ve bu iddiayı ortaya atan kişilerin herhangi bir kanıtı olmadığını ifade etti. Apple’nin bu açığı hızlı bir şekilde düzeltmesi kullanıcıları memnun etti. Düzenli halde yapılan güvenlik güncellemeleri olsa da bu tarz açıklar ortaya çıkabiliyor.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı