Trend

Apple’dan Araba mı geliyor? İşte Tüm Detaylar

ABD’li teknoloji devi Apple’ı genellikle iPhone, iOS ve Mac bilgisayarları ile anılıyor. Ancak yıllardır ortaya atılan söylentiler gösteriyor ki Apple, otomobil sektörüne de girmeye hazırlanıyor. 

2014’de başlayan Apple araba projesi Project Titan’ı daha önce duymuş muydunuz? Sizi şöyle alalım:

2014 yılında Apple araba üretme fikrini kafaya takarak ekibi ile sözde Apple Car ya da iCar projesine nasıl başlayacakları konusunda fikir yürütmeye başlamıştı. Almanya Berlin’de gizlice yapılan toplantıda Apple Car projesine start veren ekip, daha sonra ortaya çıkan bilgilere göre burada bir üst kuruldu. Alman otomobil endüstrisinden çok ciddi transferler yapan “Project Titan” takımı, böylelikle çalışmalar için kolları sıvadı. Özellikle Alman hükümetiyle görüşerek 14 ila 20 kişilik özel bir ekip oluşturan Apple, olabilecek tüm teknik engelleri aşmak istedi. 

Project Titan’da asıl amaç “sürücüsüz araç” yazılım ve tasarımını yapmaktı. Bu konuda Çinli Contemporary Amperex Technology (CATL) ile görüşerek anlaşmaları tamamladılar. Hatta Apple CATL’a nasıl bir gizlilik sözleşmesi imzalattıysa firma bu konu hakkında açıklama yapmamak için köşe bucak kaçıyor.

Apple’ın arabasına dair bilinen özellikler:

 • Apple kesinlikle %100 otonom bir araba üretecek
 • iCar yazılım ve teknoloji olarak stabil ve minimal olacak
 • Tasarımda minimal bir dizayn tercih edilecek
 • Elektrikli aracın menzili piyasada bulunan en uzun menzil olacak
 • Apple’ın araba yazılımı birçok otonom araç firmasına satılabilecek

Piyasada Apple araçlarıyla alakalı dönen dedikodulardan ziyade alınan patentler ve görüşülen firmalar bağlamında özellikleri sizler için hazırladık. Hyundai ile üretim bandı ve teknoloji görüşmeleri yaptığını doğrulayan Apple’ın, Hyundai dışındaki birçok firma ile de görüştüğü de biliniyor. Project Titan’dan elde edilen ve biriken bilgiler piyasada ifa olmuş konular ışığında bilinen tüm özellikleri sizler için hazırladık.

Apple kesinlikle %100 otonom bir araba üretecek:

 

Parmak iziyle sürücüsünü tanıyacak, otonom araç geliştirmek isteyen Apple arabalar konusunda çok geniş bir AR-GE’ye başladı. Apple bu süreç içinde birden fazla patent başvurusu yapmış, hatta bu durumdan dolayı “Apple Minibüs” üretiyor iddialarının ortaya çıkmasına neden olmuştu. Apple, geliştirmek istediği araçlarda işlemci ve teknoloji için hala birçok firmayla partnerlik görüşmelerine devam ediyor. Tesla’dan birçok mühendis transfer eden Apple’ın otonom teknolojisinde “Tesla” esinlenmeleri daha şimdiden kesin gibi görünüyor.

İşletim sistemi iCar, yazılım ve teknoloji olarak stabil olacak:

Apple’ın tüm elektronik cihazlarından alışkın olduğumuz minimalistik ve stabilizasyon Apple arabalarda da olacak gibi görünüyor. Project Titan’dan beri geliştirilen tüm yazılım teknolojisi %100 güvenli ve yapay zekâya dayalı bir sistem geliştirmeye yönelik hazırlanmış.

Makne öğrenimi ve yapay zekâ geliştirilmeleri konusunda iCar’ın aslında bir yazılım ismi mi yoksa araç serisinin ismi mi olacak belli değil. 

Tasarımda minimal bir dizayn tercih edilecek:

Klasik Apple üretimine sahip teknolojik ürünlerinin birbirine ne kadar benzediğini herkes biliyor. Özellikle renk paleti ve tasarımsal geçişler hemen hemen tüm Apple ürünlerinde aynı. Bu durum arabalarda da devam edecek gibi gözüküyor.

Ara. Renklerinin soft, tasarımın minimal ve akıcı olması muhtemel. Apple’ın en iyi yaptığı şey teknolojik cihazlarda kullandığı sadelik ve mini dokunuşlarla bunu taçlandırması. 

Elektrikli aracın menzili piyasada bulunan en uzun menzil olacak.

Apple Araçlarda pil teknolojisi şimdiye kadarki en iyi pil teknolojilerinden hazırlanmış. Nanocell batarya teknolojisinin kullanan Apple’ın bunu tercih etmesindeki en büyük sebep ise “uzun ömür”. Apple arabaları, klasik lityum-iyon pillerin yapısına göre ısıya daha dayanıklı ve daha uzun bir menzile sahip olan Nanocell Bataryalar sayesinde piyasada bulunan en uzun menzile sahip araç olarak gözüküyor. 

Apple’ın araba yazılımı birçok otonom araç firmasına satılabilecek.

Apple’ın iCar yazılımı birçok otonom araç üreticisine satabileceği konuşuluyor. Kısmen araç Apple işletim sistemiyle donatılmış olacak. Eğer Apple gerçekten arabalar için stabil bir yazılım geliştirebilirse birçok araç üreticisi sadece “araç üreticisi” olarak hizmet vermeyi planlıyor. Otomotiv pazarı ve pazarlaması yüzünden gerçekten çok önemli günlerden geçildiği zamanlarda Apple gibi bir dev herkes için büyük heyecan uyandırdı.

Apple’ın arabasına dair bilinen diğer teknik özellikler:

Apple’ın üreteceği aracın fiyatları şimdilik sadece tahminlerden ibaret. Macworld’e göre iCar yaklaşık 55.000 dolarlık fiyat etiketine sahip olacak. Elbette bu fiyatın sadece tahminlerden ibaret olduğunu belirtelim. Araba ile somut bilgiler gelmeye başladıkça fiyatı da net olarak gün yüzüne çıkacaktır.

Apple’ın arabasına dair bilinen diğer teknik özellikler:

 

 • Batarya: Nanocell
 • Yazılım: Apple
 • Araç Tipi: Elektrikli
 • Teknoloji: Otonom
 • Üretim Bandı: Hyundai
 • Çıkış Tarihi: 2024-2027
 • Fiyat: 55.000 dolar (tahmini)

Bu özellikler göz önüne alındığında uzun bir belirsizlik süreci göz önüne geliyor. Apple iCar’ın çıkmasıyla beraber Türkiye ve dünya da muhtemelen çok fazla “tercih edilmek” istenen araç kategorisinde yer bulabilir. 

Apple’ın piyasada A++ ürün üreticiliği yaptığını düşünürsek, araçların Lamborghini, Porsche gibi sınırlı sayıda ve isteğe bağlı olarak üretebileceği de düşünülenler arasında.

Apple’ın arabası ne zaman yollarda olacak?

2020 yılında duyurulması beklenen iCar maalesef duyurulmadı.

2017 yılında sürücüsüz araç izni alan Apple günün sonunda başarısızlıkların içine itildi. Peki, Project Titan günümüzde ne halde? 2019 sonundan beri otomotiv piyasasında tekrar ortalık kaynamaya başladı. Apple’ın ciddi bir ilerleme kaydettiği iddia ediliyor. Hyundai yetkililerinin de ağızlarından kaçanları ciddiye alındığında ortaya iddialardan daha fazlası çıkıyor. Apple arabalarının trafiğe aslında 2021 yılında çıkması beklenirken bu konuda en erken tarih 2024 yılının ilk çeyreği en geç ise 2027 olarak gözüküyor.

 

Mert Ekin

FUTUREİST - Sosyal Medya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı