Trend

Araştırmacılar, Farelerde Farklı Koronavirüs Türleri Buldu

Tüm dünya COVID-19 salgını ile mücadele etmeye devam ederken, Güneydoğu Asya’daki restoran ve pazarlarda yapılan bir araştırma, endişelerin artmasına neden oldu. ABD’li ve Vietnam’lı bilim insanlarından oluşan ekip, araştırmanın sonucunda pazarlarda satılan farelerde COVID-19’un farklı türlerini tespit etti.  

Dünya genelinde 8 milyondan fazla insana bulaşan COVID-19 salgını, Çin’in Wuhan kentinde bulunan vahşi hayvan pazarında ortaya çıktığı ve tüm dünyaya yayıldığı tahmin ediliyor. Yeni bir araştırmaya göre kapatılmayan vahşi hayvan pazarları yeni tip COVID-19 salgınına davetiye çıkarıyor. 

ABD’li ve Vietnamlı bilim insanlarından oluşan bir grup, Güneydoğu Asya’da bulunan restoran ve pazarlarda satılan farelerde farklı tip COVID-19 türleri olduğunu tespit etti. Ayrıca hayvanlardaki pozitif test oranının, insanların pazardan fareleri alıp eve götürene kadar test oranlarının arttığını gözlemleyen bilim insanları, canlıların bu sürede virüs aldıklarını söylüyor. Bilim insanlarına göre tespit edilen COVID-19 türlerinin, COVID-19 salgınına neden olan SARS-CoV-2’den farklı ve insanlara zarar vermediğini ifade ettiler. Lakin vahşi hayvan ticaretinin insanlar üzerinde ölümcül hastalıklar için etkili bir kuluçka alanı olduğu uyarısında bulundular. 

New York Merkezli doğa koruma grubu WCS’ten araştırmacı Amanda Fine “Vahşi yaşam tedarik zincirleri ve hayvanların bu tedarik zinciri içindeyken yaşadıkları deneyimler, koronavirüsü büyük oranda güçlendiriyor gibi görünüyor” dedi. WCS’ten başka araştırmacı Sarah Olsen ise “Bunlar tehlikeli virüsler değil ama bu koşullarda virüslerin nasıl güçlenebileceği konusunda bilgiler veriyorlar” dedi.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı