Trend

Ateşölçer Drone ABD’de Kullanılmaya Başlandı

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan COVID-19 salgını tüm dünyayı etkisi altına aldıktan sonra en çok zarar gören ülkelerin başında Amerika Birleşik Devleti geliyor. Connecticut Eyalet polisi bir açıklama yaparak salgının daha fazla yayılmasını önlemek amacı ile Droneları kullanarak insanların ateşlerini ölçerek COVID-19 şüphelilerini tespit edeceklerini bildirdi.

Amerika Birleşik Devletlerinde şuana kadar toplamda 825.310 bin kişi COVID-19 salgınına yakalanmış durumda. Bunun yanı sıra COVID-19 sebebi ile hayatını kaybedenlerin sayısı 45.283 oldu. Teknolojik açıdan dünyanın en iyi teknolojilerine sahip ülkesi olarak bilinen Amerika Birleşik Devletleri, Kanada merkezli Draganfly isimli bir şirketten Connecticut eyalet polisi ekipleri tarafından kullanılmak üzere insanların ateşlerini kontrol etmek amacı ile özel olarak geliştirilmiş Dronelar kullanılacağını bildirdi.

Dragafly şirketinden yapılan açıklamaya göre 60 metre yüksekliğe kadar çıkabilen ve insanların ateşlerini, kalp atış hızları tespit etme özelliğine sahip Droneların özel bir sistem tarafından ölçülebileceğini açıkladı. Connecticut eyalet polisi tarafından kullanılacak Dronelar böylelikle salgına yakalanmış kamu görevinden çalışan insanların hızla tespiti yapılacağını duyurdular. Ayrıca yapılan açıklamalara göre bu Droneların Kamu görevlerinde çalışan insanların salgına yakalanıp yakalanmadığını kontrol ederek herhangi bir kimlik bilgisinin alınmayacağı ve alınan bu verilerin herhangi amaç için kullanılmayacağı bildirildi.

Ayrıca sivil insanlar üzerinde kullanılmayacak bu Droneların ne kadar etkili olacağı ve COVID-19 salgının ne kadar önüne geçeceği tartışma konusu yaratmış durumda.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı