Trend

Ay’ın 85 Milyon Yıl Daha Genç Olduğu Keşfedildi

Alman Havacılık ve Uzay Dairesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırma, Ay’ın aslında 85 milyon yıl daha genç olduğunu ortaya çıkardı. Araştırmada aynı zamanda Ay’ın bundan çok daha büyük olduğu ve bir zamanlar magma okyanusuna da sahip olduğu söylenmekte.

Bundan milyarlarca yıl önce Mars boyutlarındaki bir asal gezegen gezegenimize çarptı ve ortaya Ay’ı oluşturacak enkaz yığınlarının çıkmasına neden oldu. Yeni araştırma kapsamında araştırmacılar, Ay’ın oluşumunun zaman çizelgesini yeniden oluşturdular.

Bundan önce yapılan araştırmalara göre uydumuz Ay, bundan 4,51 milyar yıl önce doğmuştu. Ancak yeni araştırmaya göre Ay, bundan çok daha gençti. Araştırmaya göre Ay, 4,425 milyar yıl önce doğmuştu.

Ay’ın yaşında yapılan 85 milyon yıllık hatanın ortaya çıkması için araştırmacılar, Ay’ın oluşumunu hesaplamak için matematiksel modellerden yardım aldılar. Ay’ın dev bir magma okyanusuna komşu olması fikrinden yola çıkan araştırmacılar, magma soğudukça minerallerin nasıl değiştiklerini hesapladılar.

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı