Trend

Azerbaycan Milli Piyangosu Demirören Grubuna Devredildi

Demirören Grubu, Azerbaycan’ın özelleştirilen Milli Piyangosu olan Azerlotereya’nın yönetimini de devraldı. Grup daha önce de İddia’nın haklarını almıştı. 

Hemen her ülkenin kendi milli piyango kuruluşu bulunuyor. Zaman zaman da bu kamu kuruluşlarının özelleştirildiğine dair haberler gündemde yer alıyor. Azerbaycan’ın Milli Piyango kuruluşu olan Azerlotereya’nın da özelleştirileceği ve Demirören Grubu’na aktartıldığı ifade edilmişti. 

Azerbaycanlı yetkililer ile Demirören Holding arasında yapılan anlaşma gereği, ülkedeki şans oyunlarının gerçekleştirme görevi 10 yıl boyunca Demirören Holding’e geçti. Holdingin daha önce şans ve bahis oyunlarına yatırımı olduğu da biliniyor.

Türkiye’den sonra Azerbaycan’da da Demirören Grup 

Demirören Holding ve yabancı ortakları, ülkemizde de Milli Piyango ve İddaa oyunlarını 10 yıl boyunca işletme hakkını almıştı. Azerbaycan’da yapılan anlaşma sayesinde holding faaliyet alanları gösterdiği ülke sayısını da artırmış oldu. Demirören Holding’in 1 numaralı ismi olan Yıldırım Demirören, Şans oyunları sektöründe dünyanın büyük şirketlerinden biriyiz. Binlerce kişiye iş imkanı sunacağız” şeklinde ifade etti. Demirören, “Bu nedenledir ki şans oyunları sektöründe global lider olarak olmak vizyonuyla çıktığımız yolda ilk adımımızı kardeş ülke Azerbaycan’da atmak istedik. Bundan dolayı büyük bir mutluluk içindeyiz. Uluslararası yatırımcılar için yüksek güven ortamı sunan Azerbaycan Cumhuriyeti’nin bu projede birçok global şirket arasından bize güvenmesinden onur duyuyoruz. Bu büyük güven için teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

Binlerce Kişiye İstihdam sağlanacak

Yıldırım Demirören, açıklamasında Demirören Holding’in medya, turizm, eğitim ve şans oyunları sektöründeki lider şirketlerden biri olduğunun da altını çizerek on binlerce kişiye istihdam sağladığını ifade etti. Ayrıca Demirören,  “Bugün imzalayacağımız sözleşme ile Azerbaycan’da da büyük yatırımları hayata geçirmeye başlayacağımız için son derece gururlu ve mutluyuz. Bu sayede binlerce kişiye iş imkanı sunacağız. Ayrıca bu alandaki tecrübemizi Azerbaycan Cumhuriyeti’nin şans oyunları sektörüne aktaracak olmaktan da kıvanç duyuyoruz. Bu anlaşmanın ilk yatırımımız olduğunu, bundan sonra da Azerbaycan Cumhuriyeti’nde yatırımlar yapmayı arzu ettiğimizi sayın Bakanımızın yanında da beyan etmek isterim. Ülkelerimiz için hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

 Törende konuşan Türkiye’nin Azerbaycan Büyükelçisi Erkan Özoral, Türkiye ve Azerbaycan’ın aralarında çok özel ilişkiler bulunduğunu ifade ederek, “İlişkilerimiz yatırım alanında da gelişmeye devam etti. Azerbaycan bugün Türkiye’deki en büyük yabancı yatırımcı konumuna ulaşmıştır. Azerbaycan Türkiye’de yatırımcı olarak büyük konuma ulaşmıştır” dedi.  

Mert Ekin

FUTUREİST - Sosyal Medya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı