Teknoloji

Bahçeşehir Koleji Öğrencileri Solunum Cihazı Prototipi Hazırladı

Integra 3646, COVID-19 virüsüne yakalanan kişilerde görülen solunum zorluğu durumuna karşı uygun bir prototip hazırladı. Hem daha ucuz ve işlevsel olan bu cihazların ihtiyacı temin edeceği belirtiliyor.

Corona virüsü her geçen gün daha etkili bir hale gelmeye devam ediyor. Akciğer ya da solunum rahatsızlığı çeken kişiler için bu rahatsızlık daha önemli bir boyuta erişebiliyor. İstanbul Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi’nin robotik takımı Integra 3646, COVID-19 vakaları için önem arz eden bir cihaz üretti. Solunum aygıtlarının yetersizliğinden kaynaklı olarak bir prototip meydana getirdi.

Corona virüsünün dünya genelinde etkisini göstermesinden dolayı hastanelerde bulunan solunum cihazlarının yetersizliğinden dolayı böyle bir çalışma yaptıklarını vurgulayan Bahçeşehir Lisesi öğrencileri, bu cihazla fark yaratacaklarını işaret etti. Aynı zamanda da bu cihazın üretimine de dikkat çektiler.

Öğrenciler, meydana getirdikleri bu cihazın sadece bir prototip olduğunu ve şu anda kullanılamayacağını ifade ettiler. Zaman içinde gerekli geliştirmelerin yapılması halinde kullanıma hazır olacağını açıkladılar. Aynı zamanda da üretim olanağı bulunan firmaların, şu anda ihtiyaç varken önlem ve ucuzluk konusunda bu prototiplere destek verebileceklerini işaret ettiler.

Dünya geneli Corona virüsüyle mücadele ederken bir solunum cihazı 11 bin dolara satışa sunuluyor. Ancak Cristian Fracassi ve Alessandro Ramaioli adlı iki kişi 3D yazıcı kullanarak aynı cihazı 1 dolara imal ettiklerinden dolayı kendilerine dava açılacak gibi görünüyor.

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı