Teknoloji

Bayramda 81 İlde Sokağa Çıkma Yasağı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde video konferans yöntemiyle kabine toplantısı düzenlendi. Kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bayramda sokağa çıkma yasağı ve seyahat kısıtlamalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, COVID-19 salgını sebebiyle tüm dünyanın eskisi gibi olmayacağını ve COVID-19 salgınının tüm dünya genelinde tamamen bitmeden bu salgından kurtulduğumuzu ve hayatın eskisi gibi olacağını söylememizin mümkün olmadığını belirtti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, normalleşme açıklamalarında bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarında şu ifadelerine yer verdi: “Bu haftaki toplantımızın en önemli konusu COVID-19 salgınıyla ilgili gelişmelerdir. Türkiye’nin COVID-19 salgınına karşı mücadelesi başarılı bir şekilde devam etmektedir. Küresel düzeyde etkili olan bu salgın tehdidinin ortadan kalması küresel olarak mümkün olmalıdır. Türkiye olarak yıllarca sınırlarımızı dışarıya tamamen kapatıp günlük hayatı tümüyle durdurup COVID-19 salgınının bitmesini bekleyemeyiz. Yapmamız gereken, hayatımızı salgının gerçeğine göre yeniden düzenlemek olacaktır. Yeni dönemi kontrollü sosyal hayat olarak tanımlıyoruz. Maske, mesafe ve temizlik üçlüsü hayatımızın değişmezi olacak.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, normalleşme sürecine artık başlayacağımızı açıklayarak “Yeni vaka sayısını en kısa sürede kesmemiz gerekiyor. Bunu başarmak 83 milyon olarak bizim elimizdedir. Normalleşme takvimi vaka sayısının çok daha aşağı düşmesiyle mümkün olacaktır. Olumsuz bir gelişme olması durumunda tedbirleri daha sert bir şekilde uygulamak zorunda kalabiliriz. Normalleşme takvimini adım adım hayata geçiriyoruz. Geçen hafta; berber, kuaför, AVM gibi yerler yeniden faaliyete geçti. Genel olarak bu uygulamanın iyi gittiğini görüyoruz. 15 ilimizde cumartesi gününden beri devam eden sokağa çıkma sınırlamasına riayet eden vatandaşlarımıza sabırları ve anlayışları için teşekkür ediyorum.” dedi.

Bayramda 4 gün sokağa çıkma yasağı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan Bayramı’nda 81 ilde sokağa çıkma yasağının uygulanacağını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “23-24-25-26 Mayıs’ta 81 ilimizin tamamında sokağa çıkma yasağı uygulanacaktır. Çarşamba günü gençlerimizle ilgili esneklik uygulanacaktır. Seyahat kısıtlaması 15 gün süreyle uzatılmıştır.” dedi.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı