Trend

Bedelli Askerlik Uzaktan Eğitimle mi Yapılacak?

Ülkemizde corona virüs salgını nedeni ile birçok tedbirler alınmıştır. Bütün dünyada oldukça zor günlerin yaşandığı, bizim ülkemizde de bu sıkıntıların aşılmaya çalışıldığı bu günlerde; devletimiz farklı tedbirler almaktadır. En son tedbirler arasında bedelli askerlik yapacak olan 40.800 kişinin uzaktan eğitim alarak askerliklerini yapması konusu gündeme getirilmiştir. Böyle olunca da bir hareketliliğin oluşmayacağı düşünülmektedir.

Böylelikle 40.800 kişinin kışlaya gitmeden evlerinde uzaktan eğitim alarak bedelli askerlik yapabilmeleri söz konusudur. Ayrıca terhis ve celp durumlarının da bir süreliğine durduruluyor olması, cumhurbaşkanının onayından geçmesini bekleyen bir durumdur. Onay verilirse yürürlüğe geçeceği tarih de yakın zamanda kararlaştırılacaktır. Bütün okullar uzaktan eğitim döneminde oldukları için bedelli askerliğin de aynı statüde uygulanması konuşulan konular arasındadır.

Yurt Dışında Yaşayan Ve Askerliğini Yapması Gerekenler Ne Yapacak?
Geçen sene çıkan bir kanunla yurt dışında yaşayan ve askerliğini yapma zorunluluğu olan kişiler uzaktan eğitimle askerliklerini yapabiliyorlar. Yurtdışı Dövizli Askerlik ile ülkelerine gelerek askerliklerini tamamlayamayanlar 5 bin Euro bedel karşılığında askerlik yapmış sayılacaklar. Ücreti ödedikten sonra yapmaları gereken; TSK’nın hazırlamış olduğu videoları izlemek ve sınavlara katılmak. Sınavı geçen kişiler askerlik görevlerini yerine getirmiş olacaklar.

Bu tedbir yöntemi hareketliliği engellemek için bir çözüm gibi görünse de; askerliğini yeni yapmış kişiler için ‘’keşke corona virüs zamanında askere gitseydim’’ düşüncesini de kişiler de oluşmasına neden olabiliyor. Dünyayı tehlike altına alan bu salgın hastalık bazen kendiliğinden oluşan fırsatları da ortaya çıkarabiliyor.

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı