Trend

Beyin Yiyen Amip Görüldü

Nadir ancak bir o kadar da ölümcül olan Naegleria fowleri ya da daha yaygın ismiyle beyin yiyen amip vakası ABD’de tekrar ortaya çıktı.

ABD’nin Florida eyaletindeki sağlık yetkilileri, yeni bir Naegleria fowleri vakasını onayladı. Aynı zamanda beyin yiyen amip olarak da bilinen Naegleria fowleri, Hillsborough’da yaşamını sürdüren birine bulaştı.

ABD Sağlık Bakanlığı’nın açıklamalarına göre genellikle göllerde, akarsularda, göletlerde ve kanallarda bulunan amip türü, burun kanalı yoluyla insanlara bulaşıyor. Bu güne kadar olan vakalarda da sudan bulaştığı gözlemlenmiştir.

ABD Sağlık Bakanlığı’nın verilerine göre Florida’da yaşanan vakalar oldukça nadir. Sağlık Bakanlığı, 1962 yılından bu yana yalnızca 37 vakanın yetkililere bildirilmiş olduğunu dile getirdi.

ABD istatistiklerine göre bu zamana kadar 145 bilinen Naegleria fowleri vakası gerçekleşti ve bu 145 kişiden yalnızca dördü durumu atlatabildi.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı