Teknoloji

Bilim İnsanları: Güneş Kilitlendi

2020 yılına doğaüstü bir olay daha eklendi. Bilim insanları tarafından aktarılan bilgilere göre, güneş kilitlendi ve bu deprem, kıtlık ve dondurucu derecede bir havaya neden olabilir. 

Güneşin kitlenmesi ne anlama geliyor?

Bilim insanları tarafından aktarılan bilgilere göre, güneş minimum enerji dönemine girdi. Bu, güneş üzerinde bulunan enerji aktivitelerinin önemli seviyede düşüş yaşadığı anlamına geliyor. Gökbilimci Dr. Tony Phillips, “Solar enerji çok derinlerde devam etse de bunun en az seviyede olduğunu görebiliyoruz. Ayrıca geçmiş yüzyıla bakıldığında güneş leke sayısı en az seviyede. Manyetik alanın zayıflamasından dolayı, güneş sistemi ekstra kozmik ışınlarının yayılmasına sebep oldu. Bu aşırı kozmik ışınlar, hava yolcuları ve astronotlar için sağlık açısından büyük tehdit oluşturuyor. Bu aşırı kozmik ışınlar Dünya üst atmosferinin elektro-kimyasını etkiliyor ve yıldırımların tetiklenmesine sebep oluyor.” açıklamalarında bulundu.

NASA bilim insanları, 1790 – 1830 yılları arasında gerçekleşen Dalton Minimum olayının tekrarlanacağından endişe ettiklerini ifade ettiler. Dalton Minimum olayı, kıtlık, dondurucu hava, volkanik patlamalar ve mahsul kayıplarına neden olmuştu. Dalton Minimum olayları döneminde sıcaklıklar 2 santigrat dereceye kadar düşmüş ve dünya üzerinde gıda üretiminde büyük sorunlara neden olmuştu. 10 Nisan 1815 yılında da çok büyük bir volkanik patlama Endonezya’da bulunan Tambora Dağı’nda meydana gelmişti. Bu patlama sonucunda 71 bin insan hayatını kaybetmişti. 1816 yılında ise Temmuz ayında yağan kar sebebiyle ‘Yazsız Yıl’ olarak isimlendirilmişti.

Bilim insanları güneş kitlenmesinin ne kadar süre devam edeceğini bilmeseler de uzun sürmesi halinde dünyanın bununla baş etmekte zorlanacağı bildirdiler.

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı