Trend

Bilim İnsanları, Virüslerle İlgili Önemli Bir Keşif Yaptı

Leeds ve York Üniversitesinden bir grup bilim insanı, virüslerin bulaşıcılığını engelleyebilecek önemli bir keşif yaptı. Bulunan bu keşfin gelecek yıllarda virüslerin hücreler arasında yayılmasını ve hastalık oluşmasını engelleyebilecek antivirallerin geliştirilebileceği düşünülüyor. 

2020 yılında en fazla konuşulan konu COVID-19 virüsüydü. Dünyayı etkisi altına alan bu virüs, bilim dünyasının yönünü bir anda virüslerin üzerine çevirmesine sebep oldu. 1 yılımızın tamamını zor bir şekilde geçirmiş olsak ta bulunan aşılar sayesinde galip gelen yine bilim oldu. Yapılan çalışmalar sayesinde geleceğe ümit ile bakmamıza olanak sağlıyor.

Virüslerin canlı hücreler arasında kendini kopyalama mekanizması görüntülendi:

Virüsler, sadece canlı hücreleri enfekte edebilir ve bu sayede kendilerini kopyalayarak canlı hücreler arasında çoğalıyor. Kopyalama işleminde bir virüs tüm yapısını taşıyan tek bir virüs partikülü olarak bilinen viryonlar devreye girer. Hücler, viryonların yayılması ile enfekte olur. Kısaca virüslerin hücreler arasında yayılarak bulaşıcı hale gelmesini sağlayan şey viryonlardır.

Leeds ve York Üniversitelerinde yapılan araştırmaya göre, virüslerin viryonları oluşturma mekanizmasını ortaya koydu. Leeds Üniversitesinde bulunan Astbury Biyolojik Yapı Laboratuvarı’ndaki gelişmiş elektron mikroskopları ile bilim insanları tarafından ilk kez görselleşti. Viryonların nasıl oluşturulduğunun anlaşılması sonrasında bu mekanizma bozularak virüsün hücreleri enfekte etmesi engellenmiş olacak.

Viryon oluşum mekanizması engellenirse, virüs kaynaklı hastalıkların önüne geçilir:

Araştırma ekibinin yöneticilerinden Leeds Üniversitesi Yapısal Moleküler Biyoloji Merkezi Profesörü Peter Stockley, keşiflerin insanlık için çok önemli olduğunu ‘Bu çalışma, bazı viral hastalıkları nasıl kontrol edebileceğimize dair düşüncelerimizi değiştirmesi nedeniyle son derece önemli. Viryon oluşum mekanizmasını bozabilirsek, enfeksiyonu durdurma potansiyelimiz de var’ sözleriyle açıkladı.

Araştırmanın sonuçlarına göre, viryon oluşumu sürecini kontrol eden moleküler özellikler genetik olarak korunuyor; yani kolay bir şekilde mutasyona uğramıyorlar. Bu da virüsün değişme ve herhangi bir yeni ilacı etkisiz hale getirme riskinin azaldığını gösteriyor.

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı