Trend

Bilim Kurulu; Okulları Açmak Sağlık Açısından Risk Taşıyor

Bilim Kurulu Üyesi Tevfik Özlü, okulların açılması, gelecek kısıtlamalar ve toplu taşımanın tehlikesiyle ilgili bazı önemli açıklamalarda bulundu. Özlü, okulların eskisi gibi açılmasının koronavirüs bulaşı riskini önemli ölçüde artıracağını dile getirdi.

Bilim Kurulu Üyesi Özlü, “Pandemi hız kesmedi. 300 binlere yakın yeni olgu çıkıyor dünyada. Güvenli bir noktada olmadığımız aşikar.” dedi. En iyilerden olan Avrupa’da da son dönemde yeniden sayıların arttığını belirten Özlü, “Türkiye’de de vaka sayıları arttı, artıyor. Bayramın etkisini göreceğimiz, nümüzdeki günlerde bu sayının daha da artmasını bekliyorum ben. Tehlike aynen devam ediyor.” dedi.

Milyonlarca öğrenciyi ve bu öğrencilerin ailesini yakından ilgilendiren okulların açılma durumuyla da ilgili açıklama yapan Özlü, üniversiteler de dahil edildiğinde yaklaşık 26 milyon gencin okula gideceğini belirterek, “Bu da haftanın 5 günü en az 5 – 6 saat 26 milyon insanın kapalı mekanlarda olması demek. Bu her gün tekrarlanacak. Dolayısıyla bulaşma konusunda önemli bir karşılaşma ortaya çıkıyor” dedi.

Ek Olarak Daha önce yaptığı açıklamalarla da en çok tanınan bilim kurulu üyelerinden biri olan Prof. Dr. Tevfik Özlü, gelecek olası kısıtlamalarla ilgili olarak, “Yasaklar ve kısıtlamalar bu işi frenler, doğru ama bu frenleme geçici bir etki. Onu gördük zaten. Daha önce aldığımız kısıtlamalar etkisini gösterdi; ama bu etki geçici. Aldığınız sürece geçerli, bıraktığınız zaman tekrarlıyor. Dolayısıyla bunları sürekli yapmanız mümkün değil.” ifadelerini kullandı.

Etiketler

Furkan Odabaşı

videographer & web developer

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı