Trend

Bilim Kurulu: Okulların Açılmasıyla İlgili Kararlar Değişebilir

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, koronavirüs vakalarındaki artışın ardından okullarla ilgili açıklama yaptı. R değerinin 1’in üzerine çıktığını söyleyen Yamanel, okullarla ilgili yeni kararların alınabileceğini dile getirdi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi olan Prof. Dr. Levent Yamanel, milyonlarca öğrencinin yakından takip ettiği okulların açılıp açılmayacağıyla ilgili önemli bir açıklama yaptı. Vaka sayılarının, tatil beldelerinden gelen insanlardan dolayı artması durumunda okulların açılmasıyla ilgili yeni kararlar alınabileceğini söyleyen Yamanel sürecin etkilerini yakından takip ettiklerini anlattı.

Prof. Dr. Yamanel, “Vaka sayıları gün gün takip ediliyor. Vaka sayıları artış gösterirse okulların açılmasıyla ilgili de yeni kararlar alınabilir. Vaka sayıları tatil beldelerinden gelen insanların bulaştırmasıyla artarsa eğer yeni kararlar alınabilir” dedi.

Bilim Kurulu üyesinin yaptığı açıklamalarda en dikkat çeken noktalardan biri de Türkiye’nin R değerinin artması oldu. Virüs bulaştırma katsayısı için kullanılan “R değeri” ülkemizde daha önce 1’in altına inmişti. Bayramla birlikte insanlardaki rahatlığın artmasının ardından, bu değer yeniden 1’in üzerine çıktı. “Şu anda ikinci pik riski söz konusu değil ama 5-10 günlük periyot çok önemli” İfadelerini kullandı.

Etiketler

Furkan Odabaşı

videographer & web developer

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı