Trend

Bilim Kurulu Sokağa Çıkma Yasağı Talebinde Bulundu İddiası

1 Haziran’dan itibaren normalleşme sürecine giren Türkiye, tekrar karantina tedbirleri ile karşı karşıya kalabilir. Basında yer alan haberlere göre Koronavirüs Bilim Kurulu, COVID-19 vakalarının beklenen sayının altına inmediği gerekçesiyle tekrar sokağa çıkma yasağının getirilmesini önerdi.

1 Haziran’dan itibaren Türkiye normalleşme sürecine girmişti. Normalleşmenin başlamasıyla birlikte işletmeler kepenklerini açtı, insanlar da kendilerini park, sahil ve kafelere attı. Lakin geçtiğimiz hafta İstanbul ve İzmir gibi COVID-19 salgınının yoğun geçtiği bölgelerde ortaya çıkan, hoş olmayan görüntüler sebebiyle, sağlık otoriterleri büyük endişe içine girdi. Hatta bazı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyeleri, bu görüntülerin tekrarlanması halinde tekrardan karantina dönemine geri dönülebileceği uyarısında bulunmuştu. 

Dikkat edilmediği takdirde tekrar karantina dönemlerine dönebiliriz

Türkiye Gazetesi’nden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre, önceki gün yapılan Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu toplantısında, normalleşme sürecinin başlatılmasıyla vaka sayılarındaki artış masaya yatırıldı. Normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte yaşanan hoş olmayan görüntülerin ortaya çıkması, olumsuz yönde etki oluşturmasa da vaka sayılarında azalma görülmediği ifade edildi. Sağlık Bakanlığı’nın modellemelerine göre COVID-19 salgını vaka sayısının Haziran ortasında 500’lü sayılara düşmesi ve Temmuz itibariyle de 100’ün altına düşmesi öngörülüyordu. 20 Mayıs’tan bu güne kadar vaka sayılarının 800-900’lü arasında gidip geldiğinin konuşulduğu toplantıda, istenilen vaka sayısına gelinmemesinin asıl sebebi olarak toplumdaki %20’lik kesimin kuralları ihmal ettiği gösterildi. 

%20’lik kesim istenilen vaka sayısına ulaşmamızı engelliyor

 Habere göre, istenilen vaka sayısına inilmemesinin asıl sebebi olarak %20’lik kesimin kurallara uymadığını ve bu direncin kırılması için kurallara uymayan insanlara cezai yaptırım uygulanmasını talep eden Koronavirüs Bilim Kurulu, vaka sayılarının artış görüldüğü ve sosyal mesafeye dikkat etmeyen şehirlerde tekrardan sokağa çıkma yasağının tedbir olarak getirilmesi önerisinde bulundu.

Ayrıca açık havada olmanın hiçbir şeyi değiştirmediğini açıklayan uzmanlar, maske kullanımı ve sosyal mesafeye uyulması gerektiğini söyledi. Sosyal mesafe ve maske kullanımına uyumladığı takdirde vaka sayılarının artacağını ve tekrardan karantina sürecine geri dönebileceğimizi söyledi.

Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı