Trend

Bilim Kurulu Üyesi, COVID-19 Aşısının İlk Yan Etkilerini Açıkladı

Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, yaptırdığı CoronaVac aşısının yan etkilerini açıkladı. Yapılan açıklamaya göre aşı, 48 saat süren yorgunluk hissi ve ağrıya sebep oluyor. Ayrıca çok nadir durumlarda alerjik reaksiyonlar görülebiliyor.

Türkiye bugün itibariyle COVID-19 aşılama sürecine başladı. Türkiye’nin dört bir yanında sağlık çalışanlarına, Sinovac tarafından üretilen aşı vurulmaya başladı. Hatta Sağlık Bakanlığı, aşı vurulan insanların sayısını kamuoyu ile canlı olarak paylaşmak amacıyla web sitesi kurdu. Web sitesinde yer alan bilgilere göre an itibariyle 283 bin 559 kişi, COVID-19 aşısı vuruldu.

COVID-19 aşısı hakkında en fazla merak edilen konu ise aşının yan etkileri. Sinovac tarafından üretilen aşının geleneksel üretim tekniğinden geçmiş olması sebebiyle hangi yan etkilerinin olacağının belirlendiği anlamına geliyor. Ancak kafa karışıklığını ortadan kaldırmak isteyen Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, aşının yan etkilerini açıkladı. Ayrıca Kayıpmaz, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile birlikte aşı olanlardan bir tanesi. 

CoronaVac aşısının yan etkileri

Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz tarafından açıklanan en yaygın yan etkileri şu şekilde;

  1. Hafif derecede ağrı
  2. Kas ve eklem ağrıları
  3. Baş ağrısı
  4. Yorgunluk hissi

Yukarıda belirtilen yan etkileri 48 saat sonra etkisini kaybediyor. Ayrıca nadir de olsa alerjik reaksiyonlarda görülebiliyor.  Aşı olan kişilerin en az 15 dakika bekletildiğini belirten Kayıpmaz, olası bir alerjik reaksiyon durumunda acil müdahalede bulunduğunu belirtti. 

Tüm vatandaşlara tavsiye veren Kayıpmaz, “Sağlık Bakanlığı COVID-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu’nun” herkes tarafından ziyaret edilmesi gerektiğini söyledi. Burada aşıyı olanlarının sayılarının yanı sıra aşı sürecinin nasıl işlediğini ve kimlerin aşı olacağının yer aldığını belirten Bilim Kurulu üyesi, bu sayede kafalarda oluşabilecek soruların ortadan kalkacağını dile getirdi.

Sağlık Bakanlığı COVID-19 Bilgilendirme Platformuna buradan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı