Trend

Bilim Kurulu Üyesi Özlü’den Koronavirüs 3. Dalga Açıklaması

Yarın gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısında COVID-19 salgınına karşı alınacak kararlar merak edilirken, NTV’nin canlı yayın konuğu olan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü, dünya genelinde beklenen COVID-19 salgınının 3. Dalgasının beklendiğini ve alınan tedbirlerin devamlılığı hakkında konuştu.

Sonbaharda artış hızını yükselterek ülkemizde ve dünya genelinde COVID-19’un ikinci dalgası alarmı verilmiş ve ülkeler alınan tedbirlerini daha fazla artırmıştı. Alınan tedbirler kapsamında yeni kısıtlamalar da uygulanmaya konmuştu. 

Daha ilk dalgayı yaşarken gelmesi beklenen ikinci dalga, yaz aylarında tedbirlerin azaltılması sonrasında çok fazla vaka sayısına sebebiyet vermiş ve başta ülkemiz olmak üzere bütün dünyayı oldukça fazla etkilemişti. Hasta ve ölüm sayıları artarken, yoğun bakım ünitelerinin doluluk oranları da %50’yi geçmişti. 

Alınan önlemler etkisini gösterdi, sayılarda düşüş başladı:

İkinci dalganın kendini göstermesinin hemen ardından yeni önlemler alınarak bunlar ek olarak kısıtlamalar da hayata geçirilmişti. Alınan tedbirlerin üzerinden 2 ay geçmişken, tedbirlerin etkisinin göstermeye başlandığı açıklandı.

NTV’ye konuk olarak katılan ve alınan tedbirler hakkında açıklama yapan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Tevfik Özlü de alınan tedbirlerin etkisini göstermeye başladığını ve hastanelerdeki doluluk oranının azaldığını söyledi. Ancak Özlü, kapıda bekleyen 3.dalgaya dikkat çekerek tedbirlerin kaldırılmamasını ve devam etmesinin altını çizdi.

‘Yeni varyant COVID-19 ile ilgili önümüzü görmekte zorluk yaşıyoruz:

Özlü, İngiltere’de ortaya çıkan ve çok daha hızlı bulaşan yeni varyant ile önlerini görmediklerini bu nedenle nasıl bir ilerleyiş olacağını öngöremediklerini ifade etti.

Daha fazla bulaşıcı olan mutasyon geçirmiş COVID-19’un etkisiyle 3. Dalganın da geleceğini sözlerine ekleyen Tevfik Özlü, 3. Dalganın geleceğinin altını çizerek alınan tedbirlerin kaldırılmaması ve devam etmesi gerektiğini ifade etti.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı