Trend

Bilim Kurulu Üyesinden Kritik Açıklama

COVID-19 salgınıyla mücadelede yol haritasının belirlenmesinde önemli rol üstlenen Bilim Kurulu üyelerinden Prof. Dr. Levent Yamanel, COVID-19 salgını sonrası durumu ve salgının gidişatı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Dünyayı etkisi altına COVID-19 salgını ülkemizde de çok büyük sorunlara yol açmıştı. Salgına karşı alınan önlemler arasında sokağa çıkma yasakları uygulanırken yüzlerce iş yeri bu durumdan olumsuz etkilenmişti. Salgının etkisinin azalmasıyla birlikte normale dönüşün başlamasıyla birlikte olumsuz sonuçlar gözden kaçmadı. Son açıklanan vaka sayılarına göre hayatın normalleşmeye başlamasıyla birlikte vaka sayılarında artış gözlendi. 

Prof. Dr. Yamanel’den sokağa çıkma yasağı uyarısında bulundu:

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Levent Yamanel, açıklamasında “Her an yeni tedbirler gelebilir. Yeni normal dediğimiz; maske takmak, sosyal mesafeyi korumak, hijyene uymak ve kalabalık oluşturmamak. Bu 4 kuralı sıkı şekilde uygulamamız gerekiyor. Sokağa çıkma kısıtlaması dâhil her türlü tedbir olabilir. İl pantemi kuralları nasıl artış olduğunu gözlemliyor.” dedi.

Prof. Dr. Yamanel, açıklamalarında karamsar tavırlardan kaçınsa da pandemi sürecini adım adım takip edildiğini ve gerektiği takdirde yeni önlemler alınabileceğini ifade etti. Normalleşmeye dönüşün başlamasıyla birlikte artan vakalar nedeniyle yeni önlemler devreye girebilir. 

Sosyal mesafenin önemi ve maske kullanımı:

Prof. Dr. Yamanel’in açıklamalarından önemli konu başlıkları ise şöyle:

  • Son 2-3 gündür vaka sayılarında artışlar mevcut. Geçici artışlar olabilir. 2-3 günde çok karar verilemez ama 1 haftalık 10 günlük kalıcı artışlar olursa yayılma hızı artmış demektir ve yeni tedbirler almamız gerekebilir. Çok dinamik bir süreç, Sağlık Bakanlığı tarafından yakından takip ediliyor.”
  • “Her an yeni tedbirler gelebilir. Elimizde çok önemli tedbirler var. Ülke bazında tedbirler olabilir. Hem tiyatro ve sinemaların açılmasının geciktirilmesi ve yine kalabalık oluşturabilecek her türlü aktivitenin geciktirilebilmesi gibi hem de il sağlık pandemi kuralları da il bazında değerlendirip çeşitli önlemler alabilir. İller arası geçişlerde bundan etkilenebilir. Bunlarla ilgili yeni kararlar alınabilir.”
  • “Her zaman söylediğimiz gibi yeni normale alışmamız gerekiyor. Dünya çapında bir bağışıklık kazanılana kadar bu durumun böyle devam etmesi gerekiyor. Etkin bir ilaç ya da tedavi bulunana kadar, bu yeni normali hepimiz biliyor ve uygulamaya çalışıyoruz ama daha dikkatli olmamız gerekiyor. Denen bazı ilaçlar var. Ciddi çalışmalar ve aşı çalışmaları var. Aşı çalışmalarını özellikle heyecanla bekliyoruz. Aşının olması bizim virüse karşı mücadelede elimizi çok güçlendirecektir.” 
Etiketler

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı