Trend

Bilim Kurulu Üyesinden N95 ve FFP2 Maske Uyarısı

COVID-19 Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, N95 ve FFP2 maskelerinin toplu alanlarda kullanıma uygun olmadığını dile getirdi. Dışarıdan gelen havayı filtreleyen maskeler, dışarıya çıkan havayı filtrelemediği için risk oluşturuyor. 

COVID-19 salgını sonrasında günlük hayatımızın bir parçası olan maskeler, yanlış kullanımlar sonucunda ciddi risklere yol açabiliyor. Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Görevlisi ve COVID-19 Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, özellikle N95 ve FFP2 gibi maskelerin toplu alanlarda kullanılması konusunda önemli uyarılarda bulundu. 

Diğer maskelere göre daha iyi koruma sağladığı düşünülen ve insanlar tarafından tercih edilen N97 ve FFP2 maskeler, içeriye giren havayı filtrelese de dışarıya çıkan havayı %100 filtreleyemiyor.

Bu maskeler, sağlık çalışanlarının kullanımı için tasarlanıyor:

N95 ve FFP2 maskelerin, acil müdahalelerde kullanılması için sağlık çalışanları için özel olarak tasarlandığını söyleyen Kayıpmaz, ‘Sağlık çalışanlarının kullanımına özel olarak tasarlanmış olan maskeler var. N95 ve FFP2 tarzında maskeler. Bunlar partiküllerin yüzde 95 oranında filtre edilmesini sağlayan özel yapım maskeler. Bunlar bizim acil servislerde olduğu gibi bir hastayı entübe etmeniz gerektiğinde ya da hastanın hava yolundaki yabancı cisimleri temizlemeniz gerektiğinde kullanılan maskeler. Halktan kişilerin bu maskeleri günlük yaşamında kullanması önerilmiyor. Bunu Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) de önermiyor. Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) de önermiyor’ ifadelerini kullanarak bu tarz maskelerin toplu alanlarda kullanmanın riskli olduğunu söyledi. 

Daha konforlu ancak daha riskli:

Bu maskeler diğer maskelere göre daha konforlu gözükse de özellikle otobüsler, uçaklar ve kalabalık alanlarda kullanımın riskli olduğunu belirten Kayıpmaz, ‘Özellikle ventilli olanları, bunlar evet daha az nemlenip daha konforlu olarak nefes almanızı sağlıyor. Yapı işleri için, mesela toz partiküllerinin filtre edilmesi anlamında bunlar elverişli. Ama ventilli olan yani üzerinde bir valfi bulunan N95 veya FFP2 tarzında maskelerin, uçaklarda veya toplu alanlarda kullanılması uygun değil. Çünkü bunlar havayı içeriye alırken filtre kabiliyetine sahip. Ama dışarıya verilen havayı, ventilli olanlardan bahsediyorum, yüzde 100 filtre etmiyor. Ondan dolayı yeni bir tehlikeye yol açmamak adına halktan kullanıcıların, ventilli maskeleri kullanmasını önermiyoruz. Zaten Türk Hava Yolları (THY) yöneticileri de özellikle, uçaklarda bu ventilli maskelerin kullanılmaması konusunda uyarıda bulundu’ şeklinde konuştu.

THY uçuşlarında ventilli maske kullanımı yasak:

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi konuyla ilgili yaptığı açıklamada THY uçuşlarında filtreli maskelerin kullanımının yasaklandığını belirterek, Uçak içinde ventilli maske lütfen takmayınız. Yolcuların sağlığı için uçak içinde ventilli maske kullanımı otoritelerce yasaklanmıştır. Kabin memurlarımız sağlık kurallarına uyum için ventilli maskenizi değiştirmenizi talep etmektedirler. Lütfen sağlık için yardımcı olalım.’ ifadelerine yer verdi.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı