Trend

Bill Gates: Aşıyı En Çok Para Teklif Edene Vermemeliyiz

Geçtiğimiz aylarda Microsoft’taki görevinden istifa eden Bill Gates aşının en çok para teklif edene değil en çok ihtiyaç duyana verilmesi gerektiğini dile getirdi.

İlk olarak geçtiğimiz aralık ayında Çin’de görülen ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan koronavirüse karşı aşı çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı son açıklamaya göre şu anda dünya genelinde 140 kadar aşı üzerinde çalışmalar yapılıyor.

Bill Gates, konferans sırasında koronavirüs aşısının en yüksek teklif verene değil en çok ihtiyaç duyan ülkelere temin edilmesi gerektiğini söyledi. Gates, “Eğer ilaç ve aşıyı en çok ihtiyaç duyulan yerler yerine en yüksek teklif sunanlara verirsek, çok daha uzun ve ölümcül bir pandemi bizi bekliyor. Liderlerin bu zor kararı sadece pazar faktörlerine göre değil, eşit dağıtımı baz alarak vermesi gerekiyor.” dedi.

Koronavirüse karşı geliştirilen bir aşının dağıtımına dair daha önce Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus’tan da bir yorum gelmişti. Ghebreyesus, aşının eşit bir şekilde dünyaya dağıtılması gerektiğini şu cümlelerle ifade etmişti:

“Asıl sorunumuz aşıyı nasıl ve ne kadar çabuk geliştireceğimiz değil. Burada önemli olan aşıyı nasıl eşit bir şekilde dünyaya dağıtacağımız. Bazıları korunurken, diğerlerinin dışarıda bırakıldığı bir dünyayı hiçbirimiz kabul edemeyiz. Başarı unsurumuz bu olmalı.” demişti.

Etiketler

Hakan Arıcı

Bilim ve Teknoloji Meraklısı - Elektrik Elektronik Mühendisliği Öğrencisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı