Trend

Bill Gates, Parasını Uzay Yerine Aşılara Harcamayı Tercih Ediyor

Geçtiğimiz ay podcast yayınına katılan Bill Gates, servetini uzay çalışmaları yerine aşılara harcamayı tercih ettiğini ve “Mars insanı” olmadığını ifade etti.

  1. yüzyılın en büyük ve tartışmalı iş insanlarından biri olan Elon Musk’ın “Mars” ile ilgili hedefleri pek çok insan tarafından oldukça yakından takip ediliyor ve oldukça heyecanlı bulunuyor. Ancak görünen o ki Microsoft’un kurucusu Bill Gates için Mars’a gitmek o kadar da heyecan verici bir durum değil. Geçtiğimiz günlerde Kara Swisher’ı “Sway” isimli podcast programına konu olan Bill Gates, Jeff Bezos ve Elon Musk’ın da dâhil olduğu uzay yarışına neden katılmadığı yönündeki soruya tam olarak “Bill Gates” gibi bir yanıt verdi. “Hayır, ben Mars insanı değilim” diyen Bill Gates, roketlerin gerçekten de bir çözüm olacağını düşünmediğini ifade etti.

Bill Gates; “Tesla, binek otomobiller gibi ‘kolay’ sorunlara çözümler sunuyor

Söz konusu podcast yayınına yeni kitabı “How to Avoid a Climate Disaster?” (iklim felaketi nasıl önlenir?) tanıtmak için katılan Gates, servetini ve vakfını insanlığın en büyük sorunlarından bazılarına karşı doğrudan kullanmanın daha çok ilgisini çektiğini ifade ederek uzaya bir bilet almak için hevesli olmadığını söyledi. 

Uzay çalışmaları hakkında ise “Çok fazla para ödeyemeyeceğim” diyen Gates, “Çünkü vakfım (o parayla) kızamık aşıları satın alabilir ve 1000 dolara hayat kurtarabilir” ifadelerini kullandı. İnsanların uzun vadede emisyonları azaltmak ve iklim değişikliğini durdurmak için çelik, et ve çimento gibi çevreci hale getirmenin zor olduğu sektörler üzerinde durması gerektiğini dile getiren Gates, Tesla gibi şirketlerin yalnızca binek otomobiller gibi “kolay” konularda çözümler sunduğunu ifade etti.

Ayrıca Gates, Elon Musk’ı Tesla ile yapmış olduğu şeyin “iklim değişikliğine yapılan en büyük katkılardan biri olduğunu” düşündüğünü belirtirken; “Elon’u küçümsemek iyi bir fikir değil” şeklinde ifade etti. Bunlara rağmen Bill Gates, Elon Musk gibi gelecek yıllarda Dünya’da yaşacak olası bir felakette farklı gezegendeki insanların neslimizi devam ettirmesinden ise Dünyada’ki mevcut felaketleri önlemenin daha faydalı ve önemli olduğunu söyledi.

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı