Trend

BioNTech Aşısının Saklama Koşulları Güncellendi

Geçtiğimiz hafta ilk dozları ülkemize gelmeye başlayan BioNTech aşısının en kritik dezavantajlarından biri olan saklama koşullarına güncelleme geldi. AB, aşının yeni saklama koşullarına onay verdi.

COVID-19 aşı çalışmaları tamamlandıktan sonra sıra aşıların dağıtımına ve saklama koşullarına geldiğinde ise sorunlar baş göstermeye başladı. Özellikle BioNTech aşısının bu noktada ciddi dezavantajlarının olduğu biliniyordy. Gelen yeni güncelleme bilgisine kadar, BioNTech aşısı özel soğutucularda eksi 90 – eksi 60 derece arasındaki sıcaklıkta saklanıyordu. 

Ancak kısa süreli değişiklik yapılabileceğine dair yeni bilgiler geldi. Avrupa İlaç Dairesi (EMA), aşının 15 gün boyunca eksi 25 – eksi 15 derecede arasında depolanabilmesine onay verdi. Bu da aşının aktarımı ve depolanması noktasında dev soğuk zincirlere duyulan ihtiyacın azalabileceği anlamına geliyor. İstenen eksi 90 – eksi 60 arası dereceler sebebiyle aşı yalnızca özel soğutucularda muhafaza edilebiliyordu ancak gelen yeni derecelendirme ile eczanelerde ya da hastanelerde bulunan standart tıbbi soğutucularda da saklanabileceği anlaşılmış oldu.

‘Aşının tüm dünyaya dağıtılmasını sağlayabilmek adına önemli bir adım’:

Konu hakkında açıklama yapan Prof. Uğur Şahin, bu yeni güncelleme sayesinde aşının tüm dünyaya çok daha rahat dağıtılabileceğini ve bu sebeple de bu durumun oldukça önemli bir adım olduğunu belirtti. 

Ayrıca aşı ile ilgili bir diğer olumlu gelişme ise EMA’nın üç yeni üretim tesisine daha izin vermesi oldu. Bu da aşının çok daha rahat bir şekilde daha yüksek sayıda üretilmesinin önünü açarak tüm dünyada yaşanan aşıya erişememe sorunun önüne geçmiş olacak. Böylelikle BioNTech aşısı ile ilgili karşılaşılan iki büyük problem de ortadan kaldırılmış olacak.

Ece Plandöken

İstanbul Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümü öğrencisi. Özellikle bu alana ilişkin gelişmeleri yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı