Trend

Bir Yandex Çalışanı Kullanıcı Bilgilerini Satarken Yakalandı

Yandex, bir çalışanının kullanıcılara ait bilgileri sattığını açıkladı. Rutin kontroller esnasında ortaya çıkan durum sonrasına açıklama yapan Yandex, hesapların yeninden güvende olduğunu ancak kullanıcıların şifrelerini değiştirmeleri gerektiğini belirtti.

Rusya merkezli internet ürün ve hizmetleri sağlayıcısı Yandex, bir çalışanlarının kullanıcılara ait E-posta hesap bilgilerini sattığını açıkladı. Çalışanın kimliğini gizli tutan şirket, bu kişinin sadece ‘teknik destek sağlamak için gerekli erişim haklarına sahip üç sistem yöneticisinden biri’ olduğu ifade edildi. Yandex tarafından yapılan ilk açıklamada bu durumdan toplamda 4.887 kullanıcının hesabı etkiledni. Şirket, bu durumdan etkilenen kullanıcıların bilgilendirilme aşamasında olduklarını ancak hesapları güvene aldıklarını ifade edildi. Erişim bilgilerinin satıldığı tespit edilen hesaplara şüpheli giriş denemelerinin ve erişimin engellendiğini ifade eden Yandex, kullanıcıların şifrelerini değiştirdikten sonra hesapları güvenle kullanabileceklerini ifade etti. 

Olay hakkında iç soruşturma devam ediyor

Kullanıcılara ait hesap bilgilerinin çalındığı olay, şirketin güvenlik ekibinin rutin bir güvenlik taraması esnasında ortaya çıktı ve Yandex durumun fark edilmesinin ardından kapsamlı bir çalışma yürüttüğünü ifade etti. İç rahatlatan bir detay ise verilerin erişilebilir olduğunu ve bu olay esnasında herhangi bir kullanıcının ödeme bilgilerine erişilmediğinin tespit edildiği ifade edildi. Ancak satılan verilerin ne gibi hassas bilgiler içerdiği ya da hangi amaçla ve kime satıldığına dair herhangi bir bilgi verilmedi. Kişisel verilerin çalınarak üçüncü şahıslara satılması oldukça sık karşılaşılan bir durum ve tüm şirketler bu noktada düzenli olarak güvenlik taramaları ile verilerin güvende kalması için çalışmalar yürütüyor. Ancak Yandex’în bu noktada durumu ne kadar zaman sonra fark ettiğine dair herhangi bir bilgi yer almadığı için bu konuda ne kadar tedbirli olduğuna dair de bir yorum yapmak mümkün değil.

Mert Ekin

FUTUREİST - Sosyal Medya

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı