Teknoloji

BMW, Otonom Araçlar İçin Joystick Benzeri Bir Direksiyon Patenti Aldı

Otonom araç çalışmalarına hız veren BMW, 4. seviye otonom araçlar için ilginç bir direksiyon patenti aldı. BMW’nin geleceğin otomobilleri için düşündüğü direksiyon, bir simiten ziyade joystick’e benziyor.

  1. seviye otonom araçlar söz konusu olduğunda sürücülerin herhangi bir direksiyona ihtiyacı olmayacak. Zira yapay zeka, yolun başından sonuna kadar aracı tek başına idare edebilme kabiliyetine sahip olacak.

    Bununla birlikte 5. seviye otonom araçlar için önümüzde hala epey uzun bir zaman bulunuyor. Tam otonom araçların yasal düzenlemelere tabi olması, sürücüler tarafından güvenilir kabul edilmesi ve yaygın olarak kullanılmasına daha uzun yıllar var.

Buna karşın, 4. seviye otonom araçların karşımıza çıkacağı tarihin daha yakın olduğunu söyleyebiliriz. 4. seviye otonom araçlar yolculuğun yüzde 90’ında kontrolü ele alacak olsalar da zaman zaman sürücünün de kontrolü devralması gerekecek.

Dolayısı ile 4. seviye otonom araçlar ile 5. seviye otonom araçlar arasındaki en büyük farkın direksiyon simidi olacağını söyleyebiliriz. Ancak 4. seviye araçlarda direksiyon simidine günümüz araçları kadar ihtiyacımız olmayacağından farklı tasarımlarla karşılaşmamız da olası.

Alman otomotiv devi BMW, 4. seviye otonom araçlar için yeni bir direksiyon simidi(!) patenti aldı. Daha çok çift başlı bir ‘joystick’ koluna benzeyen tasarım, 4. seviye otonom araçlarda direksiyon simidine ihtiyaç azalacağı için daha minimal bir tasarım ortaya koyuyor.

Etiketler

Furkan Odabaşı

videographer & web developer

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı